„Vrtulníkový nálet“ na Bílý dům. Zhrzený mladík se chtěl pomstít a ukázat své schopnosti
Na vrtulnících se cvičí nebo se s nimi jde do přímé akce. Dvacetiletý vojín americké armády Robert Kenneth Preston ukradl vrtulník Bell UH-1B Iroquois a přistál s ním na jižním trávníku Bílého domu. Mladík byl zatrpklý, protože předtím nezvládl výcvik na stroji, a tak chtěl demonstrativně předvést své schopnosti, že jej umí ovládat.
Netradiční „odplatu“, která pramenila z frustrace, zvolil vojín Robert Kenneth Preston. Mladík, který se toužil stát pilotem vrtulníku a byl ochoten do svého snu investovat vše. Nicméně nakonec se mu nepodařilo úspěšně absolvovat nezbytný výcvik.
Frustrace z neúspěšného výcviku
Jeho nadřízení jej odeslali na základnu Fort Meade v Marylandu, kde pracoval jako mechanik vrtulníků. To jej ovšem neuspokojovalo a Prestona začaly přepadávat chmury, bral to úkorně, jako nespravedlnost, která se mu nikdy neměla přihodit. Rozhodl se proto k neobvyklému a hlavně neodpovědnému kroku, který jej mohl v krajním případě stát život.
Dne 17. února 1974 se Preston zrovna vrátil na letiště Tipton Field, kde se v tu dobu nacházelo 30 zaparkovaných a plně natankovaných vrtulníků UH-1B Huey. Vzhledem k tomu, že byl posilněn alkoholem, se rozhodl s jedním strojem vzletět.
„Nálet“ na Bílý dům
Na jaký cíl? Na Bílý dům. Zalarmována byla marylandská policie, Preston nerozsvítil antikolizní světla ani neprovedl standardní rádiový hovor a bylo jasné, že se stala neočekávaná událost. Mladík letěl na jihozápad směrem k Washingtonu, kde se pohyboval blízko Lincolnova a Washingtonova památníku a nad jižním trávníkem Bílého domu.
Zajímavé bylo, že stroj v jeden okamžik obrátil a už s policií v patách se chtěl vrátit zpět do Fort Meade. Co vedlo k tomuto obratu, už nikdo neví. Každopádně Preston se rozhodl udělat znovu otočku a směřoval zase k Washingtonu a Bílému domu. Již předtím byla uvědoměna tajná služba, která na vrtulník zahájila ostrou palbu z automatických zbraní a brokovnic, protože se důvodně domnívala, že se jedná o vetřelce, který chce spáchat atentát.
Incident mohl dopadnout tragicky
Incident však mohl dopadnout mnohem tragičtěji, protože na vrtulník bylo vypáleno přibližně 300 ran. Preston byl při tom lehce zraněn a donucen přistát na trávníku. Po přistání se snažil zraněný utéct, ale agenti tajné služby jej dostihli a zajistili. Prestona posléze převezli na ošetření a ten vypadal, jako by nechápal, co se kolem něho vlastně děje. Později vypověděl, že byl frustrován z neúspěšného výcviku a že se chtěl předvést, jak umí pilotovat vrtulník.
Vojenský soud jej za tento incident odsoudil k ročnímu vězení a pokutě 2 400 dolarů. Po svém propuštění se Preston oženil a žil poklidným životem. Zemřel v roce 2009 na rakovinu.
Zdroj: autorský článek
KAM DÁL: Air Force One je Bílý dům ve vzduchu. Navíc má operační sál.