Albina Mali-Hočevar: Zjizvená tvář postrachem nacistů. Nezastavil ji ani vybuchlý granát

Hocevar patřila k významným jugoslávským odbojářkám
zajímavost

Albina Mali-Hočevar vynikala především svou statečností, když se ve věku pouhých 16 let zapojila do odboje proti nacistům ve druhé světové válce. Ani jizvy, ani vybuchlý granát její odhodlání nemohly zastavit. Po válce se zajímala především o sociální problematiku a pomoc druhým.

reklama

Zatímco děti v jejím věku se věnují zcela jiným, bohulibým činnostem, Mali-Hočevar se připojila k protinacistickému odboji po napadení Jugoslávie německou armádou. Byla odhodlána vyhnat nacistické cizáky ze země a obětovat tomuto cíli třeba svůj život. 

Nicméně nejen Němci se účastnili dělení „kořisti“, její zemi obsadila také zčásti bulharská, italská a maďarská armáda. Mali-Hočevar nejprve v odboji působila jako důvěrník. Předávala důležité informace, její spolubojovníci ji využívali jako prostředníka. 

Od zdravotní sestry k bojům proti okupantům

Sloužila dále jako zdravotní sestra, jak uvádí web War is Boring. Válečná svědectví, jak uvádí web All That’s Interesting, pak hovoří o tom, že Albina vždy věnovala více pozornosti druhým než sama sobě. Nicméně budoucí prominentní odbojářka se chtěla sama aktivně zúčastnit bojů proti okupantům, a tak prodělala základní výcvik, aby mohla se zbraní v ruce podpořit své kamarády v nastávajících tuhých bitvách. 

Znetvoření ji nezastavilo

A dlužno dodat, že si zabojovala do sytosti, byla několikrát zraněna, v obličeji částečně znetvořena a jedna bitva vedla i ke ztrátě jednoho jejího oka. Série zranění, jež mohla statečnou dívku usmrtit, se udála od konce roku 1942 do konce roku 1943. 

Dokázala přežít i výbuch granátu, což ovšem jen podpořilo její další odhodlání v lítém boji s okupanty. Po zotavení se v roce 1944 vrátila na bojiště, válku nakonec přežila a stala se z ní národní hrdinka.

Ještě za války vstoupila do Komunistické strany Jugoslávie, za svou odbojovou činnost si vysloužila četná vyznamenání a mimo jiné titul Národní hrdina Jugoslávie. Vedoucí komunističtí činitelé si ji náležitě vydržovali. 

Nový život v politice

Po válce na ni čekala zcela jiná role, kdy se angažovala v politickém životě. Objížděla celou zemi a zajímala se především o sociální problematiku a pomoc druhým. Usadila se ve slovinském Mariboru, kde v roce 2001 ve věku 75 let zemřela. Na její válečné zásluhy se však v žádném případě nezapomnělo. 

Zdroj: autorský článek

KAM DÁL: Když Češi zabili Čecha. Odplata byla krutá.

reklama
#druhá světová válka #Historie #Jugoslávie #nacismus #protinacistický odboj
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.