Archeologové objevili záhadné lidi s děsivými rituály. Může to změnit vše, čemu jsme věřili

Kulturně vzato je těžké přijít na přesný význam superdlouhých rakví starověkého Thajska
zajímavost

Zhruba čtyřicet pohřebišť, která archeologové objevili, jim nedává spát. Co to znamená, kde se vzala? Podle všeho jde o práci tajemné kultury doby železné, která obývala provincii Mae Hong Son v severním Thajsku před 2300 až 1000 lety. Je možné, že průzkum zcela změní pohled na historii člověka jako takového.

reklama

Vykopávky odhalily lidi, kteří pohřbívali své mrtvé tímto zvláštním způsobem, jak upozorňuje studie publikovaná v časopise Nature Communications. Vysočiny severozápadního Thajska jsou posety desítkami jeskyní, ve kterých jsou uloženy mimořádně kuriózní lidské ostatky z dávné minulosti. Skládají se z velkých dřevěných rakví – často několik metrů dlouhých a vyrobených z jednoho kmene stromu – které jsou upevněny nad podlahou na dřevěných kůlech.

Výsledky jsou ohromující

Archeologové už dříve přišli na to, že tato kultura byla příbuzná farmářům z údolí řeky Yangtze v jižní Číně a místním společnostem lovců a sběračů Hòabìnhian. Zmíněná studie Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii zkoumá desítky jedinců z mnoha míst. Jejich analýza naznačuje, že ve skutečnosti lze farmářskou stránku jejich genomu dále rozdělit do dvou skupin: jedna je spojená s údolím řeky Yangtze a druhá s údolím Žluté řeky v Číně.

„Naše výsledky přispívají ke vznikajícímu obrazu komplexní genetické krajiny v postneolitické pevninské jihovýchodní Asii. Tato studie však poskytuje genetické výsledky ze vzorků ve vápencových jeskyních ze severozápadní vysočiny Thajska,“ uvedl v prohlášení Wibhu Kutanan, autor studie a biolog z univerzity Naresuan v Thajsku.

Kulturně vzato je těžké přijít na přesný význam superdlouhých rakví starověkého Thajska. Proč kultura doby železné zašla tak daleko, aby zvedla dlouhé nádoby na chůdy? Byl to praktický zájem, nebo to mělo nějakou duchovní hodnotu?

Migrace a předávání genetických informací

Nová studie se těmito otázkami nezabývá příliš hluboko, pouze poznamenává: „Rakve byly vyříznuty z jednoho stromu a mají výrazné řezby na obou koncích, které mohou odrážet společenské postavení zesnulého či jeho dovednosti. Také může jít o hřbitovy celých rodin, něco jako rodinné hrobky.“

Je však evidentní, že podobné tradice mají i jiné starověké kultury z pevninské jihovýchodní Asie. Ve 44 různých archeologických nalezištích v nedalekém Vietnamu bylo objeveno více než 170 rakví ve tvaru lodi, které jsou připisovány kultuře Dong Son. Ta v regionu existovala od roku 1000 př. n. l. až do prvního století našeho letopočtu.

Jak ukazuje zmíněná studie, před více než 2 000 lety došlo v jihovýchodní Asii k obrovskému množství migrace a prolínání. Vzhledem k této propojenosti není překvapením, že se nepředávaly pouze genetické informace, ale také kultura.

Zdroje: iflscience.com, mpg.de, nature.com

KAM DÁL: Vojna za komunistů: Dělal jsem koně, bylo to hrozně ponižující, říká pamětník.

https://www.ctidoma.cz/clanek/historie/archeologove-objevili-zahadne-lidi-s-desivymi-ritualy-muze-to-zmenit-vse-cemu-jsme-verili-77315
reklama
#člověk #Historie #objev #archeologie
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.