Frank Luke – samotářské stíhací eso, které se vzpíralo autoritám. Poslední boj svedlo na zemi
Tuze drzý, ale tuze dobrý, alespoň ve vzduchu. Frank Luke se řadí k největším americkým stíhacím esům. Život ambiciózního muže byl však přerván dramatickými okolnostmi ke sklonku první světové války.
Američané měli ve svých řadách mnoho stíhacích es, která brázdila úspěšně válečné nebe. Do mozaiky těch nejlepších patří i výrazný střípek, Frank Luke, mladík s vizáží prvotřídní hollywoodské hvězdy, který pocházel z mnohačetné rodiny. Od mládí jej přitahovalo vše, co létá, nicméně vynikal i ve sportu, zvláště v boxu, kdy bojoval s holými klouby bez rukavic. Tam se naučil být zarputilým, což využil i v ostrých bojích ve vzduchu, které jej záhy čekaly. Aby pomohl rodině, pracoval v měděných dolech, jak připomíná server warhistoryonline.com.
Jeho další kroky směřovaly do letecké akademie, pilotní výcvik absolvoval v Texasu. Jenže jak se ukázalo, pořízení s Lukem nebylo vůbec jednoduché, profiloval se jako samorost, který měl velké potíže s autoritami a často létal na vlastní pěst. Jeho aroganci a tvrdohlavost, jak o ní píše web history.com, mu jeho nadřízení pravidelně vyčítali, nicméně současně museli smeknout před jeho vzdušnými výkony.
Specialista na sestřel balonů
Luke se zapsal do dějin především sestřelováním německých průzkumných balonů, jež na první pohled nebyly nebezpečnými cíli, nicméně zdání klamalo, protože je často střežila protiletadlová děla či nepřátelské stíhací stroje. Zároveň se mu dařilo likvidovat nepřátelské letouny. Mezi 12. a 28. zářím 1918 si připsal zářezy 14 německých balonů a 4 letounů nepřítele.
Luke stanovil rekord
V jednom dni pak sestřelil dva průzkumné balony a tři nepřátelská letadla. To představuje v historii unikátní výkon, protože 18 vzdušných vítězství dosáhl Luke během pouhých 10 bojových letů, což je výkon, jaký žádný pilot v první světové válce už nepřekonal. Jak kariéra amerického stíhacího esa rychle začala, tak rychle skončila, a to za poměrně dramatických okolností.
Poslední boj na zemi
Můžeme říct, že jeho zvyk ignorovat rozkazy se ukázal nakonec fatálním. Dne 29. září 1918 nevěnoval žádnou pozornost rozkazům a vyrazil na odvážnou sólovou misi k likvidaci průzkumných balonů poblíž Murvaux ve Francii.
Nejprve se mu dařilo, v rychlém sledu poslal k zemi tři balony, ale byl následně vážně zraněn palbou z nepřátelského kulometu a poblíž potoka nouzově přistál. Tam bojová etuda zdaleka neskončila. Mladík se dostal do prudké přestřelky s německými vojáky, kteří provrtali jeho tělo kulkami. Luke, který projevil nebývalou statečnost v bezvýchodné situaci, na následky těžkých zranění zemřel v pouhých 21 letech.
I tak se stačil zapsat do historie leteckých soubojů. Byl prvním letcem, který obdržel posmrtně prestižní medaili Cti, a je po něm pojmenována známá Lukeova letecká základna v Arizoně. Dodnes je pro americké piloty velkým vzorem.
Zdroj: autorský článek
KAM DÁL: Mata Hari – luxusní společnice a dvojitá agentka. Před popravou odmítla pásku přes oči.