Hrdina zrozen pro útěky. Neuvěřitelný osud pilota RAF tragicky ukončil komunistický režim

Osudy pilotů RAF: zažívali v Československu nečekané peklo
Osudy pilotů RAF: zažívali v Československu nečekané peklo
osobnost

Jeho osud byl předlohou pro zahraniční film a není se čemu divit. Bojovník proti nacistickému Německu byl výjimečný neutuchajícím a vynalézavým způsobem útěků. Jak se dostal ze spárů zajateckých táborů?

reklama

Mnichovská dohoda pro Československo znamenala prohranou válku bez boje. V zemi však bylo mnoho hrdinů, kteří se s tímto faktem nehodlali smířit. Jedním z nich byl i Josef Bryks.

Muž, který absolvoval vojenskou akademii, aby se stal pilotem, nejdříve převáděl a organizoval útěky pilotů přes Polsko a sám se v roce 1940 pokusil o útěk přes Maďarsko. Zde se potkal s prvním žalářem a vykonal první útěk. Tím však jeho dobrodružná mise teprve začíná.

Útěk do Velké Británie

Vězněn byl poprvé na Slovensku pod falešnou identitou. Bryksovi se však podařilo utéct a přes Maďarsko, Jugoslávii, Turecko a Sýrii se dostal do Francie, odkud zamířil do Velké Británie, kde se stal stíhacím letcem RAF, ale pro nadbytek pilotů byl později přemístěn mezi civilní letce, díky své perfektní angličtině.

V roce 1941, 17. června, byl účasten útoku na francouzskou elektrárnu. V kruté bitvě bylo sestřeleno 13 letadel a mezi nimi byl i Josef Bryks. Pád přežil, ale po krátkém ukrývání padl do nacistického zajetí. Údajně byl sestřelen nejúspěšnějším pilotem Luftwaffe Adolfem Gallandem. Čtyři roky věznění a pokusů o útěk bylo neuvěřitelným důkazem lidské statečnosti.

Odkud jsi?

Jeden z důvodů, proč vůbec Josef Bryks zajetí přežil a nebyl popraven, byla jeho výborná znalost několika světových jazyků. Díky tomu nacisté neodhalili, že je české národnosti, a on se tak důvěryhodně vydával za Brita. Během svého pobytu v zajetí proslul hlavně svými neuvěřitelnými útěky. Celkem pětkrát se o ně pokusil a dvakrát byl úspěchu velmi blízko.

Jeden z těch nejlegendárnějších pokusů o útěk byl za pomoci letadla Masserschmitte Bf109. Když se s ním pokoušel uletět, byl chycen na poslední chvíli. Jednou se pokusil uniknout tak, že byl skrytý v sudu se splašky. Když se dostal na svobodu, ihned se zapojil do polského odbojového hnutí Zemské armády. Byl však znovu chycen a krutě mučen.

Josef Bryks se účastnil také proslulého velkého útěku z tábora v Saganu, který byl promyšlen do nejmenšího detailu. Neúspěšný hromadný úprk přežil jen díky tomu, že byl jeden z posledních v řadě, který měl prolézt úzkým tunelem, a tak se vůbec nedostal z lágru ven.

V roce 1944 byla omylem odhalena jeho pravá identita, kdy Britové nechtěně poslali Němcům doklad o jeho povýšení s pravým jménem a národností. V roce 1945 byl osvobozen spojeneckými vojsky a ve velmi špatném zdravotním stavu prodělal několik závažných operací.

Válka je u konce, nebo ne?

Josef Bryks se do dějin zapsal jako jeden z nejstatečnějších útěkářů druhé světové války. Když se v poválečném vývoji politické kormidlo stáčelo na východ, hrdinům z Británie nebylo přáno.

Vítězný únor v roce 1948 znamenal pro mnohé piloty, kteří se účastnili druhé světové války v Británii, tvrdé žaláře. Josef Bryks, který velmi rychle poslal svoji anglickou ženu s dcerou zpět do Velké Británie, pak začal plánovat svůj úplně poslední neúspěšný útěk.

2. května 1948 byl major Bryks zatčen za přípravu útěků za hranice. Původně ho vojenský soud shledal nevinným, ale Státní soud, který už byl plně pod kontrolou kruté ideologie, hrdinu odsoudil k 10 letům odnětí svobody. Za poslední etapu svého života prošel hned několika tvrdými žaláři a nakonec byl přesunut do dolu Rovnost v Jáchymově.

Ani zde neustupuje od své statečné povahy a drží protestní hladovky, odmítá pracovat, ale bez výsledku. V roce 1957 oficiálně zemřel na infarkt, ale podle výpovědi svědků je velmi pravděpodobné, že byl záměrně usmrcen.

Uctít jeho památku můžete na motolském hřbitově, kde se až v roce 2009 identifikovaly jeho ostatky, které zde byly původně tajně umístěny bez vědomí jeho pozůstalých.

Zdroj: aktualne.cz, temata.rozhlas.cz, Muž, který přecenil lidskou duši aneb Útěky Josefa Brykse

KAM DÁL: Jaká byla poslední slova Jana Palacha? Jeho pohřeb se stal tragickým symbolem rezignace národa.

https://www.ctidoma.cz/clanek/historie/hrdina-zrozen-pro-uteky-neuveritelny-osud-pilota-raf-tragicky-ukoncil-komunisticky-rezim-68105
reklama
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.