Nejděsivější věznice v historii: Cela v rakvi a skalní vězení, ze kterého naskakuje husí kůže

Mezi ty nejděsivější věznice patřily i cely u slovinského hradu Predjam
zajímavost

Dnešní moderní věznice jsou – oproti některým z těch historických – procházkou růžovou zahradou. Někteří nešťastníci strávili celou délku svého trestu v rakvi, jiní ani nepřežili nástup k výkonu trestu, případně si to zpětně možná přáli. Podívejte se s námi na výběr těch neděsivějších věznic, které ve světě najdeme. Zavítáme do Mongolska, Itálie nebo Slovinska.

reklama

Koncept současných věznic je relativně nový. Dříve byla vězení spíše očistcem než místem, kde by se měli trestanci hluboce zamyslet nad svými činy před svým návratem do společnosti.

Na oddělené, lehce přístupné cely s vlastní toaletou a místem na spaní i na protažení mohli kdysi odsouzení zapomenout.

Vězení At Urga, Mongolsko

Tuto věznici, ze které dodnes přechází mráz po zádech, navštívil v roce 1918 otrlý americký průzkumník Roy Chapman Andrews, který měl tehdy velký problém uvěřit tomu, že něco tak děsivého, jako je At Urga, skutečně existuje.

Obyvatelé Mongolska ho vzali na prohlídku vězení At Urga, které tvořilo jen několik dřevěných rakví.

Andrews se s ničím podobným nikdy nesetkal. Vězni v Mongolsku zkrátka po celou dobu svého trestu pobývali v úzkých dřevěných rakvích vybavených pouze jedním malým otvorem, jehož prostřednictvím jim bylo podáváno malé množství jídla. V zimě mohli skrze tuto malou díru dostat i deku, to ale nebylo pravidlem.

Vzhledem k tomu, že se vězni v rakvi nemohli hýbat, svaly na jejich nohou kvůli nedostatku pohybu postupem času atrofovaly. Většina z nich se toho ale ani nedožila.

Ďáblův ostrov, Francouzská Guyana

Šlo o obávanou kolonii trestanců na izolovaném ostrově u pobřeží Francouzské Guyany. Z této kolonie bylo téměř nemožné uniknout.

Vězni na ostrově strávili celý den prací na cestách, které nikam nevedly, pod dohledem přísných dozorců. V noci byly spoutáni a ponecháni na pospas tamním netopýrům. 

Na Ďáblův ostrov bylo přijato zhruba 60 000 vězňů a jen zhruba 2 000 z nich se z ostrova dostalo živých. Jedním z těchto šťastlivců byl i Henri Charrière, který o svém děsivém pobytu v trestanecké kolonii napsal knihu Papillon, která je v českém překladu známa jako Motýlek.

Predjamský hrad, Slovinsko

Šlo o vězení, které bylo součástí pevnosti Predjama postavené na úbočí hory ve Slovinsku. O její děsivou pověst se zasloužil loupežnický baron Erazem Lueger, který své nepřátele, zločince a vojáky snažící se jeho sídlo napadnout, házel do vězení, a to doslova.

Cela tohoto vězení byla hluboko mezi skalami, řada vězňů tak nepřežila ani pád do cely. Ti, kteří přežili, zpravidla zemřeli o několik dní později na následky svých zranění.

Mamertine, Itálie

Toto nechvalně známé vězení bylo na nějaký čas domovem dokonce i slavných křesťanských postav, sv. Petra a sv. Pavla. Uvěznil je tam nechvalně známý římský císař Nero.

Šlo o podzemní vězení, které tvořila dvě patra. Spodní část vězení byla přístupná pouze pomocí malých otvorů v horním patře. Vězni nedostávali dostatek jídla a byli vystaveni častému mučení. Mrtvá těla dozorci házeli do místa zvaného Cloaka Maxima, což byl jen sofistikovaný název pro tamní stoku.

Zdroj: Ranker, Weird History

KAM DÁL: Život králů nebýval tak honosný, jak se většina z nás domnívá.

https://www.ctidoma.cz/clanek/historie/nejdesivejsi-veznice-v-historii-cela-v-rakvi-a-skalni-vezeni-ze-ktereho-naskakuje-husi-kuze-72687
reklama
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.