Nejslavnější české hry, které dobyly svět. Roztomilý robůtek, a legendární Mafie

Hra Machinarium je zcela odlišná od všech existujících her na světě
Hra Machinarium je zcela odlišná od všech existujících her na světě

Herní průmysl začíná být mnohem lukrativnější než ten filmový. Obrovské náklady a zisky, úspěchy a tvrdé pády. Svět počítačových her je dnes fenoménem, který v zábavním průmyslu nemá konkurenci. Jedná se také paradoxně o jediné odvětví, kterému pomohla karanténa. Lidé prostě u počítačů tráví hodiny a hodiny. Zcela logicky tak existuje i několik velmi zajímavých her s českým podpisem. O jaké jde? 

 

reklama

V herním průmyslu v současnosti létá neuvěřitelné množství peněz a zcela pochopitelně se s technologickým vývojem rodí mnoho nových vývojářských studií, které zvyšují konkurenci na trhu. Uspět tak není vůbec samozřejmé. To ostatně platí i pro české tvůrce, kteří zkoušejí štěstí se svými originálními nápady. Většina z nich zapadne ve stovkách her, které vychází každý den, ale najdou se i výjimky, co prorazí a slaví obrovský úspěch. Jaké české hry se tak staly populární po celém světě? 

Mafie

Aktuálně se na trh vrací remake slavné české hry Mafie: The City of Lost Heaven. Odkazuje tak k legendární a pravděpodobně nejúspěšnější počítačové hře, která byla kdy vydaná v České republice. Rok 2002 znamenal pro designera Daniela Vávru revoluci. 

Geniální hra s nezapomenutelným českým dabingem uspěla v celosvětové konkurenci a už jenom fakt, že si o 18 let později vysloužila designově vybroušenější remake, hovoří za vše. Vtipné, netradiční a po technologické stránce velmi inovativní dílo tak dnes získává znovu svoji pozornost v modernějším obalu. Najdete v ní i již zmíněný legendární dabing s několika výjimečnými hláškami. Hráči a kritiky oceněná původní Mafie byla první opravdu úspěšnou vlaštovkou, která vyletěla z českého vývojářského hnízda. 

Amanita design

Uspět ve světě s malým vývojářským týmem není vůbec nic lehkého. Aby se to povedlo, musíte vytvořit dílo unikátního charakteru. Pozornost hráčů si musíte získat originálním a netradičním designem, vizuální stránkou, ale také příběhem. Jednoduchá a na pohled výtvarně dokonalá hra Samorost byla jen ochutnávkou světa, který vytvořil v čele studia Amanita design Jakub Dvorský. 

Po roztomilém “trpaslíkovi”, který hledá na malých planetách svého psa a musí se prokousat několika logickými úkoly, přišel neméně kouzelný robot ze světa hry Machinarium. Tato hra se stala mezi hráči velmi oblíbenou. Spojila v jedno krásný vizuál, inteligentní úkoly, vtip a ojedinělý svět, který vás bavilo každou minutu sledovat a objevovat. Když se k tomu připojí úžasná hudba českého skladatele, který si říká Floex, herní hit je na světě. 

Neméně úspěšná byla také hra Botanicula, která navázala na specifické kouzlo, vizuální podobu a humor předešlých her z dílny Amanita design. Svět rostlin, brouků a nebezpečných pavouků upoutal pozornost náročnějších hráčů po celém světě. 

Úspěšné studio nadále produkuje nové hry jako třeba Chuchel, ale Machinariu a Botanicule se zatím nové výtvory ještě nepřiblížily. I tak lze hovořit o neuvěřitelném úspěchu, kterým se může toto maličké pražské studio pochlubit. 

Vietcong

Hned po legendární Mafii vznikla další hra, kterou čekal celosvětový ohlas. Kdo nehrál Vietcong, jak kdyby nebyl. Válečná hra s dílny českého studia Pterodon a Illusion Softworks z prostředí vietnamské války v roce 1967 vyšla v roce 2003 a stala se celosvětovým hitem. Hra na svou dobu upoutala grafickým zpracováním, ale také hratelností a velkou škálou funkcí, které podobné hry v tehdejší době nenabízely. 

Dokonale propracovaná dějová linie, charakteristika postav, ale také funkce jako léčení, rádiové spojení, ale také zajímavé mise včetně pestrých a odlišných lokací prostě nemohla prošumět herním světem bez povšimnutí. Nekonečné toulání vietnamským prostředím, kde číhá nebezpečí, v hráčích vždy vyvolávalo sklíčenost a projekt tím jen dokazoval, jak výjimečným dílem se stal. Zcela pochopitelně se tak hra Vietcong zařadila mezi nejvýznamnější počítačové hry s českým podpisem. 

KAM DÁL: Nejpodivnější sekty světa. Záchrana planety sebevraždou a prostitutky s láskou k mimozemšťanům.

 

https://www.ctidoma.cz/clanek/historie/nejslavnejsi-ceske-hry-ktere-dobyly-svet-roztomily-robutek--a-legendarni-mafie-62472
reklama
#hra #počítače #zábava #průmysl
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.