Po útoku na Pearl Harbor terorizoval Havaj. Příběh zuřivého japonského pilota
Vzdušný přepad americké tichomořské základny Pearl Harbor s sebou nese i méně známé, ale o to dramatičtější epizody. Jednou z nich bylo i nouzové přistání japonského pilota Šigenoriho Nišikaičiho na havajském ostrově Niihau. Nišikaiči se předtím zúčastnil druhé vlny náletů, nicméně jeho letoun byl vážně poškozen.
Po havárii přišel pilotovi na pomoc jeden z obyvatel ostrova, 29letý Hawil Kaleohano. Muž neuměl japonsky a naopak zraněný Nišikaiči uměl anglicky jen s obtížemi, nicméně Kaleohano poskytl Japonci nezbytnou pomoc, kterou v danou chvíli potřeboval, a pohostil jej. Zajistil však jeho pistoli a dokumenty, které se později ukázaly být důležitými, protože obsahovaly detailní informace o útoku na Pearl Harbor.
Atmosféra houstne
Posléze se našli obyvatelé ostrova, kteří hovořili japonsky, Yoshio a Irene Haradasovi. Dočasným přítelem Nišikaičiho se také stal Išimatsu Šintani, jak uvádí web Warhistoryonline.com. Všichni tak mohli navázat konverzaci s pilotem. Teprve od něho se dozvěděli, že došlo k útoku na Pearl Harbor se všemi jeho důsledky. Nišikaiči požadoval vrácení zbraně a také dokumentů.
To však bylo zamítnuto. Mezitím se obyvatelé havajského ostrova oficiálně dozvěděli o japonském přepadu americké tichomořské základny a přívětivá atmosféra začala povážlivě houstnout. Havajci si totiž uvědomili, že pomohli nepřátelskému pilotovi.
Konflikt na obzoru
Nišikaičimu však poskytli nocleh a čekali na majitele ostrova Aylmera Robinsona, který přijížděl zpravidla každý týden. Nicméně tentokrát Robinson nedorazil, protože dostal dočasný zákaz cestování po moři. Situace se začala povážlivě komplikovat, protože pilota neměl kdo vyzvednout, navíc japonské ponorky podle plánu nepřipluly.
Nišikaiči mezitím spřádal plány, nejen jak se dostat z ostrova, ale také jak se dostat zpět ke své zbrani a dokumentům. Jenže Kaleohano, který se jich zmocnil při nouzovém přistání pilota, je odmítl vydat, protože si uvědomil bezpečnostní rizika. Nepomohly ani Nišikaičiho další urgence, že mu byly věci odcizeny proti jeho vůli.
Havajské drama vrcholí
Posléze dostaly události rychlý spád. Nišikaiči se rozhodl jednat a za každou cenu získat dokumenty a pistoli zpět. Pomáhal mu i Yoshio Haradas. Začali pátrat po Kaleohanovi, ten však dokumenty předal jednomu ze svých příbuzných. V návalu vzteku spálil Nišikaiči Kaleohanovo obydlí a s pomocí Haradase, který už stál pevně na jeho straně, vzal jako rukojmí obyvatelku ostrova Ellu Kanahelovou a jejího muže Bena. Tomu už nyní téměř nepříčetný Nišikaiči nařídil, aby našel Kaleohana a přinesl za každou cenu dokumenty.
Nečekané rozuzlení
Jenže manželský pár jednal duchaplně a obrátil se proti svému vězniteli. Začal boj o holý život. Ben se neohroženě vrhl na jejich věznitele. Nišikaiči, který se mezitím od Haradase dostal k jiné pistoli, vystřelil po Benovi a zasáhl jej celkem třikrát. Jak popisuje web National Archives, zraněný muž bojoval dál, mrštil pilotem o zeď a Ella pilotovi následně rozbila hlavu velkým kamenem. Ben potom Nišikaičimu podřízl krk, čímž jej usmrtil. Pilotův komplic spáchal sebevraždu.
Ben Kanahele se nakonec uzdravil a získal dvě prezidentská ocenění, Purpurové srdce a medaili Za zásluhy. Incident v Niihau figuroval i na seznamu případů FBI, která o něm detailně informovala. Nišikaičiho připomíná v jeho rodném městě pomník.
Zdroj: autorský článek
KAM DÁL: Pearl Harbor 1941: Japonci už byli na dohled, velitel základny spal. Nepomohl ani moderní radar.