Šokující výbuch v Halifaxu – největší nejaderná exploze v historii lidstva

Kanadský přístav Halifax po katastrofickém výbuchu
zajímavost

Výbuch dvou jaderných bomb nad Japonskem na sklonku druhé světové války je dostatečně známý. Několik dekád před touto událostí však došlo v kanadském Halifaxu k největší nejaderné explozi. A dlužno dodat, že výbuch byl tak silný, že téměř zdevastoval celý přístav.

reklama

Ve stínu stále probíhající první světové války došlo v Kanadě k tragické události, jejíž úplné detaily vypluly na povrch až po dlouhé době. Kanadské přístavní město Halifax se ráno 6. prosince 1917 hemžilo loděmi, které převážely vojáky, zásoby a munici přes Atlantik. Vůbec nic nenasvědčovalo tomu, že se schyluje ke katastrofě. A přece se stala. 

Schyluje se k tragédii

Vinu na následné události nesou dvě plavidla, která se v inkriminovanou dobu nacházela v Halifaxu – norské plavidlo Imo a francouzská nákladní loď SS Mont-Blanc převážející do Evropy asi 3 000 tun výbušnin a také 2 300 tun kyseliny pikrové, mimochodem vysoce explozivní.

Podle webu The Canadian Encyclopedia neexistoval žádný zvláštní protokol pro průjezd muničních lodí přístavem, i když francouzské plavidlo vezlo nebezpečný náklad. Těsně před devátou hodinou ráno došlo ke srážce těchto lodí, příčina nebyla nikdy spolehlivě objasněna. Možnou příčinou se může jevit série fatálních nedorozumění mezi důstojníky na obou lodích. 

Obrovská exploze

Jak uvádí web history.com, kolize zapříčinila, že explodovala kyselina pikrová a další výbušniny. SS Mont-Blanc se ocitl posléze v plamenech, požár se pak rozšířil do míst, kde měla loď uložené výbušniny, což se ukázalo být fatálním.

Tato síla výbuchu se rovnala 2,9 kilotuny jaderné hlavice. Francouzské plavidlo bylo prakticky rozmetáno a zbytky jeho trupu letěly skoro 300 metrů do vzduchu, ocelové části pak překonaly i vzdálenost 4 kilometry. 

Následky největší nejaderné exploze musely být tragické. Portál history.com píše, že za mohutný výbuch zaplatilo životem více než 1 800 lidí, dalších 9 000 si odneslo různý stupeň zranění.

Znovuvybudování přístavu trvalo roky

Exploze navíc zničila téměř celou severní část Halifaxu, podlehlo jí rovněž více než 1 600 domů. Jako domečky z karet se hroutily i další budovy či stromy, tak byla tlaková vlna silná. Znovuvybudování přístavu a jeho poničené infrastruktury trvalo dlouhá léta. Výbuch v Halifaxu tak výrazně poznamenal běžný život jeho obyvatel ve stínu končící války

Zdroj: autorský článek

KAM DÁL: Albina Mali-Hočevar: Zjizvená tvář postrachem nacistů. Nezastavil ji ani vybuchlý granát.

https://www.ctidoma.cz/clanek/historie/sokujici-vybuch-v-halifaxu-–-nejvetsi-nejaderna-exploze-v-historii-lidstva-79728
reklama
#první světová válka #Historie #Kanada #výbuch
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.