Speciální americké jednotky Zelené barety bude využívat i Trump. Jejich „otec“ Aaron Bank, vymyslel plán na likvidaci Hitlera
Když v požehnaném věku 101 let Aaron Bank umíral, málokdo si uvědomil, co vše užitečného pro Ameriku udělal. Byl to právě Bank, kdo stál u zrodu speciální jednotky Zelených baretů či významně přispěl k bezpečnosti amerických jaderných elektráren.
Banka přitahovaly již od mládí speciální operace a podílel se na utváření válečných schopností americké armády, jak uvádí server Britannica. Možná proto se za druhé světové války přihlásil do vojenské zpravodajské služby Úřadu strategických služeb (OSS). OSS prováděl zvláštní operace, mezi nimiž nechyběly sabotážní úkoly či podpora partyzánské války. Mladý muž absolvoval nezbytný výcvik, osvojil si znalosti ve válečné taktice a strategii a naučil se skákat padákem.
Bank se v roce 1944 neohroženě vydal do okupované Francie, kde se ve francouzském departementu Lozère spojil s tamním odbojem. Bank významně figuroval při operaci Dragoon, tedy spojenecké invazi v jižní Francii v srpnu 1944.
Americký plán na likvidaci Hitlera
Koncem války vedl Bank operaci Iron Cross, která měla buď zajmout, nebo zabít nacistického diktátora Adolfa Hitlera. OSS rekrutoval v rámci tohoto troufalého plánu německé válečné zajatce, kteří se postavili Hitlerovi, našel také mnoho dobrovolníků mezi bývalými německými vojáky.
Bank a jeho zvláštní tým měli seskočit padákem v německé uniformě v rakouských Alpách. Tuto oblast považovali spojenečtí plánovači za poslední pevnost nacistického vedení, jako například Berchtesgaden. Tam měla Bankova jednotka zajmout, či zlikvidovat Hitlera a jeho pobočníky.
S Číňany proti Japonsku
Když se Hitlerovi nepodařilo uprchnout z Berlína, jak se očekávalo, mise byla odvolána. V dubnu 1945 se už totiž padlý diktátor nacházel v bezvýchodně obklíčeném Berlíně a 30. 4. 1945 spáchal sebevraždu.
Bank se poté přesunul do Pacifiku a do Indočíny, kde vedl ve spojení s Čínou operace proti rozpínavým Japoncům. Po válce se Bank zapsal do americké historie, když založil v roce 1952 speciální jednotku, která vešla ve známost jako Zelené barety. Jednalo se o elitně vycvičenou skupinu, která měla provádět tajné operace a pronikat na nepřátelské území po moři, ve vzduchu či po zemi. Příslušníci Zelených baretů však měli za úkol přežívat doslova v polních podmínkách, i bez přísunu jídla, takže lze hovořit o přísně výběrové organizaci.
Přispěl i k bezpečnosti jaderných elektráren
Za studené války sloužil Bank v Německu u 7. americké armády, poté se vrátil do USA a pracoval pro americké ministerstvo obrany. Jak píše web arsof-history.org, pomohl rozvinout základní zásady a strukturu zvláštních armádních sil. Bez zajímavosti není ani jeho přínos k bezpečnosti amerických jaderných elektráren. Teoreticky se touto problematikou zabýval více do hloubky.
Do historie však vstoupil jako ten, kdo přispěl výrazným způsobem jak teoreticky, tak prakticky ke vzniku amerických speciálních jednotek, které v éře studené války tvořily nezbytnou součást tajných operací proti nepříteli, tedy Sovětskému svazu.
Zdroj: autorský článek
KAM DÁL: Hitlerův superbombardér měl proměnit New York v hořící peklo. Přehnaná náročnost projekt zabila.