Tvůrce periodické tabulky prvků Mendělejev byl prý špion. Tvrdí to šéf ruské rozvědky

Kdo tedy Mendělejev doopravdy byl?
Kdo tedy Mendělejev doopravdy byl?

Geniální tvůrce periodické tabulky prvků, chemik Dmitrij Mendělejev, kterému v Rusku mimo jiné připisují také stanovení správného poměru lihu a vody ve vodce, byl prý "jedním z nejproslulejších ruských špiónů" v 19. století. Prohlašuje to nynější šéf ruské civilní rozvědky Sergej Naryškin. Takové tvrzení ale historici podle serveru Newsru.com vyvrátili již před lety.

reklama

Naryškin v časopise Istorik v rozhovoru o století ruské špionáže vyjmenoval "několik nejznámějších jmen" špehů v carských službách. „Byl to první předseda Imperátorské ruské historické společnosti kníže Pjotr Vjazemskij, chemik Dmitrij Mendělejev, zeměpisec a badatel Nikolaj Prževalskij a samozřejmě literát a diplomat Alexandr Gribojedov. Všichni - někdo více, někdo méně - se věnovali vyzvědačství, politické a vojenské rozvědce,“ prohlásil šéf SVR. "Vědecko-technickou špionáží" se podle něj zabývali už členové poselstva cara Petra I. při cestě do Evropy na konci 17. století.

Delikátní záležitosti? Možná ano

Newsru.com připomněl, že v 90. letech vyšly šestidílné dějiny ruské rozvědky od "kolektivu veteránů a stávajících pracovníků SVR se zkušenostmi z operací v cizině". Jedna z kapitol byla o Mendělejevově stopě v dějinách rozvědky: chemik podle autorů během cesty do Ameriky a Francie získal tajné údaje o americkém kerosinu a bezdýmném střelném prachu.

Vzápětí ale tato tvrzení podrobil kritice ředitel Mendělejevova muzea Dmitrij Sergejev, sám doktor chemických věd. V časopise Ruské akademie věd poukázal na neexistenci sebemenších důkazů o údajném Mendělejevově vyzvědačství v Americe, vědec podle něj využíval pouze oficiální zdroje a údaje poskytnuté americkými naftaři. SVR si podle něj sepsala své dějiny v "uměleckém žánru".

Historik nevyloučil, že s Mendělejevovou cestou mohly souviset i nějaké "delikátní záležitosti". Pokyny ohledně cesty, které se dochovaly v archivu válečného námořnictva, totiž zmiňují i "důvěrné dopisy" pro vyslance a agenty v Paříži, Berlíně a Londýně, byť sama cesta má být oficiálně "čistě vědeckou".

KAM DÁL: Martin Kupka: Stát peníze na opravy krajských silnic má, ale není schopen je spravedlivě rozdělovat.

https://www.ctidoma.cz/clanek/historie/tvurce-periodicke-tabulky-prvku-mendelejev-byl-pry-spion-tvrdi-to-sef-ruske-rozvedky-63297
reklama
#Historie #ruský špion #špion #periodická tabulka prvků
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.