Záhada krále Škorpiona může být rozluštěna, jeho tvář je úžasná. Stopy kupodivu vedou do Číny

Nějak takto mohl vypadat král Škorpion
zajímavost

Byl legendární egyptský král Škorpion také Žlutým císařem Číny? Faktem je, že jde o dvě velmi významné postavy historie. Hranice mezi fantazií a realitou sice v tomto případě není úplně jasná, každopádně to je bezesporu senzační teorie a čínský odborník věří, že pro ni má důkaz.

reklama

Guang Bao Liu tvrdí, že vládce starověkého Egypta známý jako král Škorpion byl stejnou postavou, kterou čínské archiválie zaznamenávají jako Žlutého císaře. Jeho názor včetně údajných důkazů byl nedávno zveřejněn na serveru Elsevier SSRN. Samo o sobě je to docela odvážné tvrzení, protože egyptologové o pravé identitě krále stále nemají jasno. Stejně tak odborníci diskutují o tom, zda byl Žlutý císař reálný, nebo šlo o mytologii.

Podobnost čistě náhodná?

Čínský výzkumník ale vysvětluje, že má pro svá tvrzení důkazy. Za prvé se říká, že král Škorpion sjednotil Horní a Dolní Egypt tím, že porazil krále s býčím kloboukem. Podobně čínské záznamy uvádějí, že Žlutý císař porazil císaře Yana, který nosil klobouk s kravskou hlavou, čímž sjednotil dva kmeny Yan a Huang.

Dává to smysl i chronologicky. Legenda praví, že král Škorpion vládl starověkému Egyptu asi před 5 200 lety, což zapadá do čínské legendy o civilizaci Žlutého císaře. A konečně, mezi hieroglyfy a čínským písmem jsou některé zajímavé podobnosti. Symbol škorpiona nalezený v hrobce krále Škorpiona je podle odborníka spojen s prototypem postavy Huang (黄), což znamená „žlutý“. Mnoho štírů nalezených v údolí Nilu má také žlutou barvu, což dále potvrzuje toto spojení.

Další panovník „ve hře“

Když uslyšíte „král Škorpion“, pravděpodobně si představíte Dwayna Johnsona, jak běhá po poušti. Někteří historici se však domnívají, že tento panovník byl reálnou historickou postavou, která se kolem roku 3200 př. n. l. stala prvním skutečným vládcem Horního Egypta. Ať je to jakkoli, toto období egyptské historie je neuvěřitelně temné, poskládané dohromady mnohdy podivnými kousky archeologických důkazů a záznamů.

Jiní učenci se domnívají, že skutečným sjednotitelem Egypta a zakladatelem první dynastie byl Narmer. Vědci dlouho diskutovali o tom, zda Narmer a král Škorpion byli stejná osoba. A aby to nebylo zamotané málo, někdo tvrdí, že Narmer mohl být stejnou postavou jako vládce Škorpion II. Případně mohl být jeho nástupcem. Tak si vyberte…

Místo vyjasnění ještě větší zmatek

Věci jsou stejně matoucí, pokud jde o Žlutého císaře. Legenda praví, že tato postava podobná bohu se stala prvním vládcem území pozdější Číny v roce 2697 př. n. l. poté, co sjednotila kmeny v nížině Žluté řeky pod jedinou vládu. Příběh je však směsí historie a mýtu a je nesmírně složité rozklíčovat, kde končí fantazie a kde začíná skutečnost. Většina odborníků dnes tvrdí, že tajemný císař je mytologická postava s malým přesahem do skutečnosti.

Nejnovější teorie, která ukazuje Škorpiona a Žlutého císaře jako stejnou osobu, nic nevyjasňuje, spíš do bádání vnáší ještě větší zmatek. Ať už je to ale jakkoli, teorie jasně ukazuje, kolik mýtů z celého světa sdílí určitá archetypální témata. Často se stává, že si dvě vzdálené země dokážou představit svou vlastní, oddělenou minulost, a přesto vykouzlit překvapivě podobné příběhy.

Zdroje: iflscience.com, latimes.com, papers.ssrn.com

KAM DÁL: Dovolená v Egyptě se změnila v peklo. Všichni cestující po startu letadla zahynuli.

https://www.ctidoma.cz/clanek/historie/zahada-krale-skorpiona-muze-byt-rozlustena-jeho-tvar-je-uzasna-stopy-kupodivu-vedou-do-ciny-77401
reklama
#egypt #Čína #Historie #král Škorpion
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.