Zákulisní hráč a mistr kompromisů Antonín Švehla. To díky němu se stal prezidentem Masaryk

Antonín Švehla proslul jako mistr kompromisů, který dokázal sblížit znesvářené tábory
zajímavost

Vyučený pekař Antonín Švehla byl významným politikem prvorepublikové agrární strany a předsedou tří československých vlád. Bez jeho účasti se neobešly žádné krize. Mohl být i prezidentem, ale vždy odmítl a raději ve volbách roku 1927 podpořil T. G. Masaryka.

reklama

Antonín Švehla představuje výkvět prvorepublikové politické školy a současně jednoho z jejích nejvýznamnějších představitelů, o čemž nemůže být pochyb. Švehlu si spojujeme s Hostivaří, kde se v roce 1873 narodil do selské rodiny. To předurčilo nejen jeho osobní, ale později také úspěšnou politickou dráhu.

Vyučený pekař se začal politicky angažovat již v 90. letech 19. století. Od roku 1902 byl místopředsedou Sdružení českých zemědělců a v roce 1906 spoluzakládal časopis Venkov. V letech 1908 až 1913 působil jako poslanec českého zemského sněmu, čímž vešel v širší známost.

Prozíravý mistr kompromisů

Po vypuknutí první světové války se aktivně zapojil do protirakouského odboje a stal se jeho důležitým článkem. Švehla byl jedním z „mužů 28. října“, vstupuje do parlamentu jako poslanec a zastává rovněž v letech 1918–1920 post ministra vnitra. V roce 1919 se stává předsedou Agrární strany a snaží se v ní vyvažovat křídla, která zde existují. Stejně tak se chová i při různých krizových politických situacích, které v meziválečné době vznikají. Byl znám jako mistr kompromisů, kterému se dařilo sblížit dříve nesbližitelná stanoviska.

Byl praktikem s „politickým čichem“, i když na druhé straně neměl formální akademické vzdělání. Švehla měl důležité slovo v mimoparlamentním orgánu Pětka, který vznikl v březnu 1921 a v jehož rámci se předjednávaly klíčové předlohy zákonů, které pak putovaly do parlamentu. Švehlova hvězda stoupá v momentě, kdy se poprvé stává předsedou vlády, což bylo v roce 1922. Pak ještě vykonával funkci ministerského předsedy v letech 1925–1926 a konečně v letech 1926–1929. Posledně jmenovaný kabinet je pak považován za vůbec nejstabilnější v meziválečném období.

Masarykovo poděkování za zvolení prezidentem

Není překvapením, že Švehlovi byla několikrát nabídnuta prezidentská kandidatura, vždycky však s díky odmítl a podpořil T. G. Masaryka. A je právě Švehlova zásluha, že Masaryk byl v roce 1927 opětovně zvolen prezidentem republiky. Ten mu po volbě jel osobně poděkovat na statek v Hostivaři.

Na druhé straně koncem 20. let začínají Švehlu trápit závažné zdravotní problémy, které ho postupně vyřazují z politického života. V čele Agrární strany nicméně zůstal. Premiérskou funkci však předat musel, a to do rukou Františka Udržala, ryze prohradního politika a dalšího významného agrárníka.

Švehla bojuje se střídavými úspěchy se svou srdeční chorobou, které však v roce 1933 nakonec podlehne. Švehlův odkaz však žije dál. Tradiční je zejména Švehlova společnost, po výrazné prvorepublikové osobnosti jsou pojmenovány i střední školy a ulice.

                                                             Zdroj: Eva Broklová: Antonín Švehla: Tvůrce politického systému

KAM DÁL: Tatíček Masaryk plánoval zabití Lenina. Chybělo opravdu málo.

 

https://www.ctidoma.cz/clanek/historie/zakulisni-hrac-a-mistr-kompromisu-antonin-svehla-to-diky-nemu-se-stal-prezidentem-masaryk--73932
reklama
#prezidentské volby #Historie #Prezident Masaryk #Antonín Švehla
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.