Autor hitu Náhrobní kámen Petr Novák doplatil na příšerný životní styl. Neskutečné, co do sebe denně cpal
Hlas Petra Nováka byl jedinečný a nenahraditelný. Stejně jako jeho bigbeatová kariéra. Autor hitů, jakými stále jsou „Klaunova zpověď“, „Náhrobní kámen“ či „Já budu chodit po špičkách“, zemřel předčasně. Ale vlastně to nikoho příliš nepřekvapilo. Příšerný životní styl i útlak ze strany komunistů si vyžádaly svoji daň.
Teskný, vysoký hlas na konci písně Klaunova zpověď jasně oznamuje: „Tak běžte všichni pryč, já chci umřít sám.” A stalo se. Petr Novák ve svých 51 letech odešel, aniž by po sobě zanechal potomky.
Se ženou Evou Jakoubkovou se rozvedl po třech letech, nicméně občas spolu sdíleli domácnost, ale hlavně stůl v baru U Radnice. Novák se totiž svým extrémním životním stylem postaral o to, že jeho tělo už nemohlo fungovat dál.
Bigbeatová hvězda
Petr Novák přispěl – hlavně na počátku své kariéry v šedesátých letech – k československé hudební scéně několika obrovskými hity. Jeho romantický, vysoko položený hlas dojímal, sváděl a uváděl mladé do láskyplné nálady. Stejně tak uměl zahrát i na notu smutku.
- Jedno z posledních velkých vystoupení měl v roce 1996 na hudebním festivalu Open Air Trutnov.
- Měl vyložený odpor k jídlu a dá se říci, že trpěl mentální anorexií.
- Největší hity: „Já budu chodit po špičkách“, „Povídej“, „Náhrobní kámen“, „Klaunova zpověď“, „Co je to láska“, „Hvězdičko blýskavá“.
Kdo by neznal skladby jako „Já budu chodit po špičkách“, „Povídej“, „Náhrobní kámen“ či „Klaunova zpověď“. Petr Novák všechny své největší hity vytvořil s textařem Ivem Plickou. Za jeho kariéru mu však texty napsal i Zdeněk Rytíř, Petr Janda či Jiří Suchý.
Velikost osobnosti Petra Nováka v tehdejším Československu dokazuje fakt, že když vyzval diváky na hudební soutěži Bratislavská lyra k minutě ticha ve jménu památky Jana Palacha, režim ho nechal být. Postupně ho však utišil natolik, že se hudbou skoro nemohl uživit. Lidé se ho báli někam pozvat. Nebyl zrovna oblíbencem režimu.
Skladby, které neprošly cenzurou
Pozdější pokusy o politické texty a kritické odkazy v hudbě tak byly tvrdě cenzurovány. Některé skladby, jako byl třeba „Den štěstí“, kde byl v závěru použit zvuk kulometů a výbuchů granátů, byly staženy z prodejních pultů.
Kariéra Petra Nováka uvadala a skladby vznikaly bez dvorního textaře Iva Plicky. Ten utekl za svojí ženou do Mnichova. Po pádu komunistického režimu se však dali znovu dohromady, kdy se dohodli při setkání ve Švýcarsku na další spolupráci. Vyšly tak skladby, které neprošly cenzurou. Kromě velké popularity byl však Petr Novák vyhlášený také svým špatným zdravotním stavem.
Nechuť k jídlu
Každý, kdo si vybaví obrázek Petra Nováka, vidí vysokého a extrémně štíhlého a křehkého muže. Ostatně jeho hlas byl přesně takový – vysoký a křehký. Fyzická schránka však v této podobě nebyla náhodou. Zpěvák celý život trpěl nechutí k jídlu. Někteří lidé tvrdí, že šlo o mentální anorexii. Kolegové z kapely často vyprávějí, jak si k večeři vystačil s dvěma sardinkami. U oběda se třeba jednou zkusil pustit do guláše se dvěma knedlíky, ale jedl ho údajně dvě a půl hodiny. Za stejnou chvíli však vypil čtrnáct piv.
To je ta druhá zásadní část příběhu Petra Nováka, která ho v podstatě stála život. Nechutenství k jídlu totiž vyrovnával radikálním přísunem alkoholu. Dvě vodky k snídani, pivo – a k tomu šedesát cigaret denně. Tělo bylo čím dál náchylnější ke zdravotním problémům a koncem 80. let Petr Novák přežil pád ze schodů se zlomeným kyčelním kloubem. Ještě předtím v sedmdesátých letech přežil vážnou autonehodu, při které málem přišel o nohu.
Smrt přišla ve spánku
A tak se vlastně Petr Novák postupně zabíjel celý život. Jeho manželka mu však byla častým společníkem v alkoholických pitkách. Někteří mu dokonce vyčítají, že ji vzal s sebou. Byť Petra Nováka přežila o osm let, zemřela také hlavně v důsledku přehnaného pití alkoholu. Organismus ani v jednom případě nevydržel.
S Petrem Novákem si totiž vzala i jeho deprese a smutek z toho, že se zprotivil režimu, který se snažil jeho hlas co nejvíce utišit. Sám Petr Novák zemřel 19. srpna 1997 ve spánku. Všeobecně se tvrdí, že šlo o srdeční kolaps a celkové vyčerpání organismu.
Existuje však také verze, která hovoří o tom, že mohlo jít o otravu neznámou látkou. Petr Novák totiž údajně konzumoval velké množství různých prášků, které v kombinaci s alkoholem mohly znamenat drtivou ránu.
Zdroje: petrnovak.live.cz, Česká televize, dvojka.rozhlas.cz, bontonland.cz
KAM DÁL: První český extrémista: Miroslav Sládek ukázal cestu Okamurovi, skončil ale neslavně.