Kmotři v pozadí: Praha podle Romana Janouška. Vaz mu zlomila až dopravní nehoda
Je to jenom hypotetická otázka. Jak by vypadalo vedení Prahy, kdyby byl lobbista Roman Janoušek stále při síle? To se kvůli jeho nehodě pod vlivem alkoholu už nikdy nedozvíme. Možná je to dobře, možná ne, kdo ví. Muž, který byl spojen hlavně s primátorem Pavlem Bémem, dnes úspěšně odkládá svůj návrat do vězení. Za jaké nitky však tahal jeden z nejznámějších pražských kmotrů?
Zákulisní vliv podnikatelských struktur napojených na zlatou žílu Prahy samozřejmě není nic nového, ale ani přehledného. Dodnes zřejmě existuje velké množství osobností, jejichž jména neznáme, ale pod jejich vlivem se tu a tam někteří politici ocitali. U Romana Janouška je to však trošku jiný příběh.
Jeho jméno je veřejně známé a velmi tomu přispěly odposlechy z rozhovorů s „kamarádem” a bývalým primátorem za ODS Pavlem Bémem. Hlavní díl mediální pozornosti si získala jeho neslavná dopravní nehoda, kdy pod vlivem alkoholu ohrozil na životě ženu vietnamského původu, když se pokoušel z místa nehody ujet. Miliardář nakonec skončil na několik měsíců ve vězení. Ovšem neseděl tam kvůli své lobbistické minulosti.
Podezřelé obchody
Divoká devadesátá léta dopomohla k bohaté kariéře mnohým subjektům. Jedním z těch, o kterých se často mluvilo jako o "pochybných", byla také společnost Medea Real. Tu v roce 1993 založili pánové Karel Stejskal, Ladislav Dvořák, Josef Regner a Roman Janoušek.
Ta údajně spolykala velkou část z půl miliardy vydané na protidrogové programy v roce 1993-1996 a už zde je možné vypozorovat zajímavé vazby Romana Janouška a tehdejšího politika za ODS Pavla Béma.
Spekulace o jeho vlivu na chod města je mnohem hlubší. Síť firem, kde Janoušek figuroval, si z veřejných institucí díky dobrým politickým kontaktům vytvářel velmi lukrativní obchod. Firma Ora Print získala od Všeobecné zdravotní pojišťovny zakázku na vydávání časopisu Svět pojištěnce. Existují názory, že jeho výroba by měla být minimálně o polovinu levnější.
Firma Medea Kultur, kterou pomáhal Janoušek založit po jeho odstoupení a odprodání podílu, získala sedm milionů na neznámé vzdělávací programy. V roce 2006 sám pomáhal Pavlu Bémovi ve volební kampani.
Legendání jsou historky ohledně jeho zájmu v prodeji ruzyňského letiště, kdy z pozice lobbisty údajně pomáhal Praze parcelovat pozemky. V tomto případě se však jedná o čistou spekulaci.
Stejně tak jeho jméno figuruje v jednom z největších omylů Prahy jménem Opencard. Zajímavý projekt se stal předraženou hračkou hlavního města. O jeho propojení s Pavlem Bémem nejlépe vypovídaly odposlechy, které v roce 2012 zveřejnila Mladá fronta Dnes.
Kolibřík, mazánek a kapitán
Tajná služba oba pány odposlouchávala v průběhu roku 2007, kdy BIS sledovala rozhodující aktivity českých lobbistů v celé zemi. Opatrnost obou pánu v rozhovorech znamenala, že se oslovovali velice kreativně. Pavel Bém oslovoval Romana Janouška jako Mazánka, Kolibříka, či Kapitána.
Janoušek zase naopak primátora oslovoval jako Cestovatele. I obsah rozhovorů se nesl v tajemné řeči kódů. „Pak je tam ta kauza mrtvej kůň. A vyřešenej příběh mrtvýho koně.”
Uředníky si Janoušek získával dárky a třeba i dobrým obídkem, jak sám říká do telefonu jednomu z nich Ďuricovi. Odposlechy samozřejmě nabízejí více zajímavých perliček, které vypovídají o stavu tehdejší pražské politiky, ale naštvaný výkřik Pavla Béma směrem k Romanu Janouškovi mluví za vše: „Už mě to sere, tohleto. Kurník. Tak jestli máme nějakým způsobem orchestrovat, tak to proboha dělejme.”
Osudná nehoda
A tak se nakonec Roman Janoušek odrovnal zcela sám, a to dost hloupým způsobem. Je to paradox po všech kauzách, kde je podezření z ovlivňování politiky a získávání špinavých peněz ze státní správy.
S alkoholem a možná i drogami v krvi totiž v roce 2012 narazil do zadní části jiného automobilu. Od nehody ujel, ale další červená o necelých 30 metrů dál ho zastavila a řidička nabouraného automobilu se ho pokusila zastavit. Ten do ní nejdříve dvakrát najel a následně ji úmyslně srazil.
Ženu nechal ležet na silnici a neposkytl jí žádnou pomoc. Když byl zanedlouho dopaden, bylo mu naměřeno 2,2 promile alkoholu. Kromě toho, že Janoušek na odškodnění zaplatil ženě 900 tisíc korun, byl v roce 2014 odsouzen za těžké ublížení na zdraví k třem letům vězení. Odvolací soud mu trest zvýšil na 4,5 let.
Za mřžemi vydržel jen dva roky, protože byl propuštěn kvůli operaci hlavy. Zákrok se zkomplikoval tak, že dodnes nenastoupil zpět do vězení.