Legendární Bulat Okudžava. Dostal se i na poštovní známku

Písničkář Bulat Okudžava do své tvorby vkládal celou duši. Zpíval tklivé písně o lásce a o válce
osobnost

Vybočoval z řady, což v Sovětském svazu nebylo nikdy moc in, Češi jeho písně vnímali jako protestsongy. Přesto ho komunistický režim překvapivě nechal vyniknout. Když rozparádil kytaru a přidal pár svých veršů, měl vždy zaručený plný sál. Sám zhodnotil svoji autorskou tvorbu slovy: „Síla výpovědi písničkářského, takzvaného protestního žánru se začala drobit.“

reklama

Zpíval a hrál na kytaru po celém Sovětském svazu. Posluchače si získal hlavně proto, že prezentoval něco nového, co tu doposud nebylo. Lidi si podmanil jednoduchostí své poezie a hudby. A byl v tom dobrý. 

Oblíbené téma – láska

Píseň o noční Moskvě – Když náhle odněkud zazní nejistý hlas polnice, slova jak jestřábi se hrnou ze rtů planoucích. Ta melodie zahřmí jako náhlý déšť a mezi lidmi náhle toulá se komorní orchestr naděje pod taktovkou lásky. 

Nejhezčí písně a básně byly ty s milostnou zápletkou. Lásku nezobrazuje doslovně ani konkrétně, ale znamená pro něj naději v beznadějném světě. Když zpíval a hrál, bylo to velmi věrohodné, ačkoliv muzicíroval tiše a skromně. Jeho láska byla nostalgická a půvabná. V jeho písních zaznívaly slovanské kořeny oproštěné od komunistických iluzí. 

Celá jeho umělecká sláva začala docela nevinně. Zaměstnání v nakladatelství Mladá Garda jej motivovalo k napsání autobiografické zpovědi Ahoj, študente. Tento debut zaznamenal velký úspěch a mladík se rázem ocitl pod tlakem, kdy se od něho očekávalo něco víc. Imponovala mu hudba, a jelikož oprášil kytaru a autorské básničky se hromadily, zrodila se Okudžavova autorská píseň.

Válka a zase válka

Půlnoční autobus – Půlnoční Moskvou, jež se jak řeka chvěje, pluje trolejbus – tma ani nedýchá. Ta bolest před chvílí, ta bolest z beznaděje utichá, zvolna utichá.

Dětství a mládí mu „osladila“ válka, ze které ve své budoucí tvorbě mnoho čerpal. Již jako sedmnáctiletý mladíček musel mašírovat do boje a modlit se o přežití. Ve svých textech líčí pravdivé dojmy a zážitky ze života na frontě. Právě první novela Ahoj, študente dokumentuje zážitky mladého vojáka. Sám svoji prvotinu ohodnotil slovy „smutná povídka o mých smutných učitelských koncích“. Byl nakonec rád, že přežil, ale v jeho písních je navždy pohřbena bolest a strach z války.

Písničkář měl tu moc napsat v několika řádcích vše. V jeho písních jsou vyjádřené jeho názory, rozhořčení, něha, nechuť a láska. „Sází na jejich silný emotivní účin a předstupuje s nimi před posluchače, aby je předzpíval obyčejným komorním hlasem za doprovodu nenápadné kytary,“ vysvětluje František Novotný v knize Víc než jen hlas.

Zdroje: autorský článek spolu s dalšími zdroji (B. Okudžava: Kapela naděje, F. Novotný: Víc než jen hlas)

KAM DÁL: Petr Novák: Smutný klaun a skvělý zpěvák. Jeho Náhrobní kámen nebo Hvězdičko blýskavá budou hity už napořád.

https://www.ctidoma.cz/clanek/osobnosti/legendarni-bulat-okudzava-dostal-se-i-na-postovni-znamku-79390
reklama
#písničkář #Sovětský svaz #osobnost #hudba #Rus
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.