Václav Klaus slaví narozeniny: Jeho privatizace straší dodnes, byl obětí okolností, nebo nastartoval Babiše a další oligarchy?

Václav Klaus před vstupem do politiky působil jako bankovní úředník a prognostik, po listopadu 1989 se stal ministrem financí Československa
Václav Klaus před vstupem do politiky působil jako bankovní úředník a prognostik, po listopadu 1989 se stal ministrem financí Československa

Bývalý prezident Václav Klaus je zpátky na Pražském hradě. V místních zahradách totiž oslaví své 80. narozeniny. Je jen málo osobností, které rozdělují veřejnost tak, jako někdejší hlava státu. Jedni ho milují a glorifikují jako skvělého ekonoma. Druzí mu nemohou přijít na jméno kvůli zpackané privatizaci v devadesátých letech. Jedno je však jisté - Klaus vypadá na svůj věk skvěle a stále má potřebu dělit se o své myšlenky.

reklama

Klaus má sice narozeniny oficiálně až v sobotu, pátek mu však zřejmě přišel jako lepší den pro oslavu významného jubilea. „Zase se těším na košile, kravaty a pásky,“ vtipkoval v pořadu TN.cz. Pozvánku dostalo 500 hostů, politiků však jen velmi málo. Nechybí mezi nimi prezident Miloš Zeman, expremiér Nečas nebo několik poslanců. „V těchto vodách nelovím. Samozřejmě ale dorazí moji kolegové z devadesátých let,“ vysvětlil Právu.

Za 261 tisíc korun, které Institut Václava Klause dle registru smluv za pronájem zahrad zaplatil, by měl exprezident dostat veškeré pohodlí včetně například úklidu, zvukaře či prostřených stolů. Součástí jsou i připravení hasiči a bezpečnostní složky. O hudební vložky se postarají Ondřej Háma, Ivan Mládek či Emil Viklický.

Václav Klaus (19. června 1941 Praha)
- spoluzakladatel Občanské demokratické strany a mezi roky 1991–2002 její první předseda
- po listopadu 1989 se stal ministrem financí ČSSR
- v letech 1992–1998 předseda vlády svého prvního a druhého kabinetu 
- poté se na čtyřleté období stal předsedou dolní komory parlamentu
- v letech 2003–2013 zastával úřad prezidenta České republiky

Namastil si kapsu, nebo chtěl dobrou věc?

Klaus je člověkem, který dodnes rozděluje společnost. Muže, který za minulého režimu pracoval i v Akademii věd a po roce 1989 nastoupil zářivou politickou kariéru, jedni milují a jiní nenávidí. „Privatizace byl jeho průšvih. On a jeho kamarádi si namastili kapsy. Na úkor obyčejných lidí,“ cítí dodnes křivu Pavel Hovorka z Prahy. O co tenkrát vlastně šlo?

"Klausova" kuponová privatizace byl proces ekonomické transformace, který měl zařídit, aby státní majetek (v době minulé "všech" a "nikoho") přešel do soukromých rukou. V prohlášení Občanského fóra z konce roku 1989, jehož autory byli Dalibor Kroupa a Václav Klaus, stálo:  „Musíme opustit dosavadní způsob hospodaření… Chceme vytvořit rozvinutý, byrokratickými zásahy nedeformovaný trh. Jeho úspěšné fungování je podmíněno rozbitím monopolních pozic dnešních velkých podniků a vytvořením skutečné konkurence… A může vzniknout jedině na základě souběžné, rovnoprávné existence různých typů vlastnictví a postupným otevíráním naší ekonomiky vůči světu.“ Ambiciózní a jinde neobvyklý projekt tu uspěl, jinde zase ne, za což mohla značně děravá legislativa. 

 

 

Zrod tunelářů, chyby a zločiny

Dnes už asi nikdo nebude řešit, co bylo špatně a co ne. Byť sněmovna loni uvedla ve svém usnesení, že: „Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky konstatuje, že v letech 1992 až 2005 došlo při privatizaci majetku státu k velké řadě excesů, chyb i zločinů, které způsobily České republice a jejím občanům škody na majetku v řádech stovek miliard korun a které vlády České republiky dosud nedořešily a jejich následky neodstranily.“ Mohl za všechno Václav Klaus? Těžko.

Je však zřejmé, že místo rovných příležitostí přinesla privatizace zrod oligarchů a mocipánů. Důsledky kolem sebe vidíme dodnes i v nejvyšších patrech politiky (oligarchou například nazývá ve své knize Babiš - Příběh oligarchy českého premiéra Tomáš Pergler a další).

Dnes určitě můžeme vést vášnivé diskuse o tom, jestli je Václav Klaus otcem "českého" kapitalismu, nebo udělal živnou půdu pro nejrůznější tuneláře. A případně, zda tak činil úmyslně, nebo "jen" chyboval". Nikdo mu však "neodpáře", že jeho jméno coby s hlavním "architektem" privatizace už bude spojeno navěky.

A pak ještě ta zatracená amnestie a...no, nechme toho. Všechno nejlepší k narozeninám!

 

 

 

KAM DÁL: Havlovo politické hnutí pro všechny. Disidentské Občanské fórum si přivlastnil Václav Klaus.

https://www.ctidoma.cz/clanek/osobnosti/vaclav-klaus-slavi-narozeniny-jeho-privatizace-strasi-dodnes-byl-obeti-okolnosti-nebo-nastartoval-babise-a-dalsi-oligarchy-65608
reklama
#zpravodajství #politika #Václav Klaus #narozeniny #privatizace
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.