Waldemaru Matuškovi zemřela po očkování novorozená dvojčata. Bolest si nesl v srdci až do smrti
Energického a divokého Waldemara Matušku v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století platonicky milovala snad polovina žen v republice (zatímco ta druhá dávala přednost uhlazenému Karlu Gottovi). Téměř nikdo ale tehdy netušil, jak velkou bolest nosí jejich idol ve svém srdci. Ještě než se stal slavným, byl pár týdnů šťastným otcem dvojčátek. Obě dívky ale záhy zemřely po špatném očkování.
Waldemar Matuška za svůj život poznal jistě stovky žen. Typ takového muže nemohl zůstat bez zájmu opačného pohlaví a podle vyprávění jeho kolegů se zpěvák nijak nezdráhal přijímat komplimenty. V jeho duši se ale už v mládí usadila nepředstavitelná tragédie, na kterou nemohl zapomenout do svého posledního dne.
Rodina před slávou
Stalo se to ještě v době, kdy se svojí první manželkou Jiřinou žili mimo Prahu. Waldemar tehdy pracoval jako osvětový pracovník v Chebu a o slávě a velkých úspěších si zatím mohl jen nechat zdát. Radoval se ale z něčeho jiného. Nejprve z těhotenství své ženy a poté z narození dvou děvčátek, dvojčátek, což v té době nebylo zdaleka tak časté, jako je tomu dnes. Pak ale zapracovali lékaři a povinné očkování se změnilo v netušenou tragédii.
Strašlivé chvíle
V prvních týdnech po porodu musely všechny děti podstoupit sérii očkování, mimo jiné také proti neštovicím. A právě to se stalo oběma holčičkám osudným. Neodpustitelnou chybou lékařů tehdy prý došlo k aplikaci špatné vakcíny a novorozenci neměli šanci přežít. Nešlo přitom jen o děti Matuškových, podobných případů se tehdy objevilo více. Dokonce se hovořilo o úmyslu jedné z tamních lékařek, jejíž rodinné kořeny sahaly do Německa.
Nešťastný otec
Mohla to být pomsta za válečnou prohru a odsun rodiny z pohraničí? Prokázáno to nebylo, ale děvčátkům nikdo život zachránit nemohl. Není divu, že na reakci Waldemara Matušky, který ve vzteku a z bezmoci zdemoloval část vybavení nemocnice, personál hned tak nezapomněl. Z prvního manželství se narodil ještě syn Miroslav, ale tak těžkou zkouškou stejně neprošlo. A tak se Waldemarovi velmi hodila nabídka na vystupování v Praze, kam odjel nejen pracovat, ale také zapomenout.
Další ženy a malý Waldemar
Bez dětí zůstalo jak další manželství s Hanou, které přezdíval Dulina, tak následné nesezdané partnerství s Jitkou Zelenohorskou. Počtvrté se stal otcem až v posledním, nejdelším manželství s Olgou Blechovou. Syna Waldemara pak vychovávali ve Spojených státech amerických, kam v roce 1986 s celou rodinou emigroval k velké nelibosti jak komunistického vedení, tak i fanoušků.
Zklamání pro všechny
Zatímco ti první přišli o zdroj valutových příjmů a o zpěváka, kterým se mohli chlubit, druzí o idol, na jehož písničky se těšili. Po emigraci samozřejmě v rádiu i v televizi docela „zapomněli“, že nějaký Waldemar Matuška vůbec kdy existoval. A tak to bylo celé tři roky až do listopadové revoluce, kdy se v éteru znovu objevily jeho písně.
Ani po revoluci se ale Waldemar Matuška domů nevrátil, i když sem létal na koncerty. Zemřel v roce 2009 ve svém novém domově na Floridě, kde si rychle získal nové obdivovatele mezi krajany, kteří se stejně jako on vydali za velkou louži, aby hledali štěstí v tehdy svobodnější zemi.
Zdroj: csfd, wikipedie, osobnosti, ceskatelevize
KAM DÁL: Smutný osud: Tajemný herec Jan Hartl se po smrti ženy sám staral o děti. Kolegové netušili, že nějaké má.