Akademie věd pomáhá rozluštit autenticitu obrazů. Aktuálně vědci zkoumají da Vinciho obraz

Foto: Ceskatelevize

Pomocí umělé inteligence (AI) dokážou vědci Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd České republiky (AV ČR) odhalovat spodní vrstvy maleb. Pomáhá to historikům umění určovat autory a autenticitu obrazů. Projekt, který dnes na konferenci AV ČR popsala Barbara Zitová z ústavu, vznikl v rámci Strategie AV21, která propojuje práci různých pracovišť akademie. Ústav pracoval například ve Florencii na obrazu Leonarda da Vinci.

reklama

"Pokud se podíváte na obraz v infračerveném spektru, uvidíte podmalby Leonarda nebo jeho žáků. Načrtli si, co chtějí malovat, a pak to namalovali trošku jinak," vysvětlila Zitová. AI pomáhá vědcům separovat náčrty a podmalby a najít různé struktury. Historici pak mohou podle Zitové usuzovat, jestli na díle pracoval Leonardo, nebo jeho žáci.

Metoda také sleduje různé pigmenty maleb a pomůže tak odhalit, jestli je obraz originál. "Odborníci to poznají podle toho, že pigment na obraze v době, kdy měl být namalován, se třeba ještě nepoužíval," dodala Zitová.

Etický kodex 

Ústav teorie informace a automatizace čeká v budoucnu spolupráce s univerzitou v Antverpách, kde budou analyzovat obraz Dívka s perlou od holandského malíře Johanesse Vermeera.

Ústav v rámci Strategie AV 21 v loňském roce založil Centrum Karla Čapka, které se zabývá také etickými problémy AI, co AI znamená a jaké jsou výhody a rizika. V Centru pro výzkum inovací a kyberpráva se snaží formulovat pravidla a legislativní prostředí pro využívání AI v každodenním životě. Týká se to například situace, kdy autonomní auto bez řidiče srazí člověka a není jasné, kdo za nehodu skutečně může.

Strategie AV21 zahrnuje témata jako energetická budoucnost České republiky, zdraví občanů, umělá inteligence nebo kvalita veřejných politik, jejichž řešení vyžaduje široký mezioborový výzkum.

Základní programový rámec byl přijat Akademickým sněmem v prosinci 2014 a kromě ústavů AV ČR jsou programy otevřeny partnerům z vysokých škol, podnikatelské sféry a institucím státní a regionální správy, stejně jako zahraničním výzkumným skupinám a organizacím.

reklama
#umění #věda #dílo #obraz

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.