Chce se vyhnout placení daní? Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe míří do Monaka
Nejbohatší Brit Jim Ratcliffe, který podporoval vystoupení Británie z Evropské unie, přesídlil do Monaka. Sedmašedesátiletý miliardář, který byl před dvěma lety pasován na rytíře, drží většinový podíl v chemickém gigantu Ineos. Bloomberg Ratcliffův majetek vyčíslil na 22,5 miliardy dolarů (524,7 miliardy Kč).
O přesídlení nejbohatšího Brita kolují v médiích zprávy od roku 2018. Nedělník The Sunday Times loni napsal, že plán Ratcliffa a jeho vrcholového managementu ohledně placení daní vyvolal nelibost u poradenské společnosti PwC, která tehdy dělala pro Ineos audit. Později se PwC této role vzdala.
Nejužší vedení společnosti, což je Ratcliffe spolu s Johnem Reecem a Andym Curriem, zvažovalo přesídlení do Monaka, jednoho z evropských daňových rájů, už asi před deseti lety, a to kvůli roztržce s britskou vládou ohledně daní. Tehdy se přiklonili ke Švýcarsku.
Není zdaleka jediný
Odchod do této země byl "lítostivým obdobím", všichni tři členové nejužšího vedení byli hluboce probritští, uvádí kniha o společnosti z roku 2018, na níž se Ratcliffe podílel. „Hledání vhodného místa, kam se přemístit, vycházelo ze směsi emocí a daňového pragmatismu,“ stojí rovněž v publikaci Ratcliffovy společnosti sídlící v Londýně.
Svůj majetek přesunuli od referenda o brexitu i další bohatí Britové, kteří se vyjádřili pro odchod z Evropské unie. James Dyson, zakladatel firmy, která nese jeho příjmení a vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, se přesunul do Singapuru. Anthony Bamford, který vede firmu JCB vyrábějící těžkou stavební techniku, pak přesunul svůj podíl v holdingu navzdory rodinné tradici do Švýcarska.
KAM DÁL: Astroložka Gabriela Šátková a hvězdy o pandemii: Koncem listopadu možná dostaneme něco jako time out.