Chmel do České republiky prostě patří. Chrášťanský Lupofyt postupně obnovuje chmelnice
Chrášťanský zemědělský podnik Lupofyt postupně na Rakovnicku obnovuje chmelnice a modernizuje i zařízení pro zvýšení kvality chmele. Za poslední tři roky společnost založila nový porost na 42 hektarech chmelnic. Letos Lupofyt pěstuje chmel na 87 hektarech, jde výhradně o žatecký poloraný červeňák.
V roce 2016 tvořily čtyři pětiny obhospodařovaných porostů chmele rostliny staré kolem dvaceti let, proto bylo třeba je včetně konstrukcí obnovit. Dalších 24 hektarů nových chmelnic už společnost začala stavět nebo chce začít příští rok.
Omlazení chmelnic je nutností
„Tím, že se nám zvyšuje podíl mladých chmelů, dá se říci, že v letošním roce už máme dvě třetiny chmelnic ve stáří do pěti až šesti let, tak v návaznosti na toto jsme museli provést i modernizace sušicího a česacího procesu,“ uvedl chmelař Lupofytu Milan Procházka.
Problémem je voda
Pěstování chmele společnost vrátila mimo jiné do Lišan na Rakovnicku, kde vybudovala i systém kapkové závlahy. „Bojujeme s nedostatečným zdrojem vody,“ dodal Procházka. Region se potýká s dlouhodobým nedostatkem srážek, pro lepší zadržení vody v krajině mají v nedalekých Senomatech a Šanově vzniknout nádrže. Vodu bude možné využít i pro zavlažování.
Sklizeň bude pravděpodobně dobrá
Kromě pěstování chmele se Lupofyt zaměřuje i na obiloviny, řepku a mák. Například i na loňských výnosech řepky se v regionu projevilo sucho, letošní sklizeň je podle předběžných výsledků výrazně lepší. Přispělo k tomu i vyšší množství srážek.
V tuzemsku se chmel pěstuje na přibližně 5 000 hektarech půdy ve třech chmelařských oblastech: Žatecku, Úštěcku a Tršicku. Rakovnicko patří do žatecké oblasti. Loni pěstitelé v ČR sklidili 7 145 tun chmele. Meziročně šlo o nárůst o 39,4 procenta.
KAM DÁL: Poslední vtip Vladimíra Menšíka jen dva dny před jeho smrtí. Jeden z nejlepších českých herců baví diváky dodnes.