Co má kmotr ODS Janoušek na politiky? Prý se mají bát, co na ně vyplave, řadu jich měl pod palcem
Coby vlivný pražský kmotr ODS ovládal magistrát. Na ruku mu šel primátor Pavel Bém a další důležití úředníci. „Uměl“ veřejné zakázky. I to se říkalo o Romanu Janouškovi. V podstatě prý řídil metropoli. Z předrevolučního číšníka se vypracoval až na podnikatele a vlivného lobbistu. V jednom ale ve škole asi nedával pozor nebo chyběl, když se říkalo, že se nemá v opilosti jezdit po lidech.
Kolibřík, kapitán. Pro kamarády pak prostě Romeš, který zařídí prakticky cokoli. Stačí s ním zajít do pražské kavárny U Myšáka ve Vodičkově ulici. Roman Janoušek měl kontakty všude, nic pro něj nebylo problém. V roce 2014 ho týdeník Euro zařadil mezi padesátku nejbohatších Čechů, když odhadl jeho majetek na čtyři až pět a půl miliardy korun.
Vlivní kamarádi a pár kmotrů
Přátelil se s bývalým primátorem Pavlem Bémem nebo třeba státním zástupcem Liborem Grygárkem. Ten figuroval v hledáčku policie kvůli zneužití pravomoci a manipulaci s veřejnými zakázkami. Asi není náhoda, že se Romeš úzce stýkal i s Ivem Rittigem či Romanem Hrdličkou. Tedy chlapíky, které média – stejně jako jeho samého – přezdívala jako „kmotry ODS“. Měl také kontakty s důstojníkem BIS Janem Pavlíčkem, se kterým probíral věci týkající se bezpečnostní služby (nahrávku zveřejnil týdeník Euro) atd.
Je jasné, že Romeš byl muž činu. Podle všeho také stíhal diktovat pražským úředníkům, co a jak mají dělat, kdy se koukat jinam apod. Dokládají to nahrávky, které v roce 2012 zveřejnila Mladá Fronta Dnes. Někteří úředníci o něm bázlivě hovořili jako o Lordu Voldemortovi. Tedy jako o tom, jehož jméno se nevyslovuje. To už byl Janoušek na samotném vrcholu.
Medea Kultur a podojení VZP
Jeho podnikatelská kariéra přitom začala už v roce 1993, kdy spoluzaložil společnost Medea Kultur. S ní začal provozovat kino Blaník na pražském Václavském náměstí. Právě zde se spřátelil i Pavlem Bémem, který měl v Blaníku řadu přednášek. Téma bylo jasné, budoucí primátor byl totiž tehdy šéfem meziresortní protidrogové komise. Mimochodem, stát v té době protidrogové programy štědře dotoval. Na účtech společnosti Medea Kultur tak končily moc hezké sumičky.
Pro Janouška to byl ale jen odrazový můstek do vyšších pater. V roce 2022 další jeho firma dostala lukrativní zakázku od VZP na vydávání časopisu Svět pojištěnce. A aby toho nebylo málo, Medea Kultur jen o chvíli později uzavřela s VZP smlouvu o propagaci za 12 milionů korun na rok. Zřejmě to stále nebylo vše. Hospodářské noviny napsaly, že firmy napojené na Janouška získaly od VZP jen za rok 2008 sto dvacet miliónů korun. Další Romešova firma začala vydávat magistrátní Listy. Vypadalo to na pěknou „malou domů”.
Na Romeše jsou všichni krátcí
V roce 2008 se do Janouškových čachrů vložila i švýcarská justice. Kvůli podezření z praní špinavých peněz zmrazila konta firmy Botanic Financial Corporation, kde figuroval i Janoušek. Jenže se nic nedokázalo. Švýcaři i Češi byli na Romeše krátcí. Společnost si tak mohla znovu začít žít veselým životem bez jakýchkoli omezení.
Ani nikoho nepřekvapí, že Romeš byl i u jedné z největších pražských kauz – Opencard. V roce 2009 se zjistilo, že peníze z projektu putují do jakýchsi podivných firem s neznámým majitelem. Minimálně dvě z nich měly v představenstvu Romana Janouška. Odposlechy zveřejněné Mladou Frontou v roce 2012, kde se Janoušek s Bémem oslovují jako bratři v triku „kolibříku“ a „mazánku“, jsou takovou dost červivou třešničkou na dortu. V každém případě se říká, že zdaleka ne všechny informace už vyplavaly na povrch. Bát se prý má nejen Pavel Bém, ale i celá řada současných vrcholných politiků a mocných lidí. Alespoň tak se to povídá v kuloárech.
Jak (ne)vorat justicí
Facka však nakonec nepřišla od policie, ani od konkurenčních „gangů“. V březnu 2012 se Janoušek pokusil odjet z místa nehody, kterou způsobil v opilosti. Když se mu v tom snažila zabránit řidička nabouraného vozu, Romeš ji prostě srazil a pokračoval v jízdě. Policejní hlídce už ale neujel. Soud mu nejprve vyměřil trest tří let vězení za těžké ublížení na zdraví. Vrchní soud mu však po odvolání trest zvýšil na čtyři a půl roku. Do vězení nastoupil 18. listopadu 2014.
Nebyl by to ale Romeš, aby všechno probíhalo hladce. V červnu 2016 mu byl trest přerušen (do konce listopadu 2017) kvůli údajným zdravotním problémům. Měl prý krvácet do hlavy. Do toho přišel covid, další odložení, další lékařská zpráva atd. Ovšem na přelomu let 2019 a 2020 měl však podle uniklých fotografií strávit několik dní v Alpách a lyžovat. V červenci šupajdil za mříže znovu.
Dnes už je však znovu venku, asi nadobro. Podle Městského soudu v Praze se za katrem choval vzorně, svého činu litoval, zaplatil odškodnění a také každoročně daruje 50 tisíc Nadaci policistů a hasičů. A vo tom to je...
Zdroje: redakce, týdeník Euro, Hlídací pes, iRozhlas, Česká televize
KAM DÁL: Budíček, vládo! Začněte konat, Fico ukázal cestu Babišům, Okamurům i dalším lhářům a extrémistům.