Další památník pro Prahu: v Praze 6 začalo budování pomníku Marie Terezie, potrvá do října

Marie Terezie to na začátku svého panování neměla jednoduché
Marie Terezie bude mít v Praze nový pomník

Na objednávku městské části začalo v parku jižně od třídy Milady Horákové v Praze 6 budování pomníku Marie Terezie. Dílo sochaře Jana Kováříka by mělo být slavnostně odhaleno 20. října. 

reklama

Podle smlouvy se sochařem by městská část měla za dílo zaplatit zhruba 3,6 milionu korun. Jeho výstavbu radnice připravuje mnoho let, proti pomníku vzniklo několik petic.

Plány od roku 2013

Soutěž na podobu pomníku vyhlásila městská část v roce 2013 a výsledky byly vyhlášeny v dubnu 2014. Následně se projekt zdržel v důsledku voleb a v roce 2016 začalo proti stavbě protestovat několik stovek lidí, kteří podepsali petici. Kritizovali především umístění sochy do parku, kde v roce 1942 padl člen protinacistického odboje Václav Morávek. Petenti výtku proti stavbě pomníku doručili na radnici s obdobnými argumenty i loni. Naopak monarchistická strana Koruna Česká poslala starostovi Ondřeji Kolářovi (TOP 09) otevřený dopis na podporu záměru.

Zajímavý koncept

Městská část na facebooku uvedla, že socha připomínající figurku ze hry Člověče, nezlob se vzniká ze speciální polymerní směsi podle Kováříkovy receptury. Směs se nyní tlačí do formy kolem jádra sochy, která pomalu získává svoji definitivní podobu.

Park Marie Terezie

Návrh pomníku Kovářík vytvořil s architektem Janem Proksou. Městská část se sochařem podepsala smlouvu v květnu roku 2018. O rok dříve byl ke 300 letům od narození Marie Terezie odhalen základní kámen. Pomník měl být podle smlouvy hotov do 16 měsíců od jejího podpisu. Park u Prašného mostu, kde dílo vzniká, magistrát také na žádost Prahy 6 přejmenoval na park Marie Terezie.

Moderní Marie Terezie

Marie Terezie z rodu Habsburků byla arcivévodkyní rakouskou, královnou uherskou a manželkou císaře Svaté říše římské Františka I. Štěpána Lotrinského. V habsburské monarchii vládla v letech 1740 až 1780, byla i jedinou vládnoucí panovnicí na českém trůně. Společně se svými poradci zavedla mnohé reformy. Modernizovala státní správu, armádu, hospodářství a vzdělání. V roce 1774 vydaný Všeobecný školní řád se stal základním kamenem povinného základního školního vzdělávání pro všechny. V reformách pokračoval její syn Josef II.

KAM DÁL: Letecké bitvy nad naším územím. Opomíjená kapitola dějin stála životy stovky Čechů

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/dalsi-pamatnik-pro-prahu-v-praze-6-zacalo-budovani-pomniku-marie-terezie-potrva-do-rijna-61856
reklama
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.