Drbny a pomlouvači, pozor! Co vám hrozí? Právník odkrývá karty

Když pomlouvají dvě klepny nějakou ženu kvůli vzhledu, obvykle se to k soudu nedostane. Ta třetí to zkrátka musí skousnout. Když je u pomluvy více lidí, jde už o porušení osobnostních práv a trestní stíhání je namístě
zajímavost

Pomluvy nejsou jen pouhé klepy, může to být i trestný čin. Vždy jde o nepravdivé tvrzení, které poškozuje čest nebo důstojnost jiné osoby. Jak se bránit proti těmto lžím a co hrozí tomu, kdo pomlouvá? Srozumitelně vysvětluje právník Mgr. Michal Benčok. 

reklama

Když pomlouvají dvě klepny nějakou ženu kvůli vzhledu, obvykle se tato situace neřeší soudní cestou. Ta třetí to zkrátka musí skousnout. Trestní stíhání je namístě pouze tehdy, když dojde k závažnému porušení osobnostních práv, kdy nelze jednat jinak.

Kdy se jedná o trestný čin a kdy ne?

Znaky trestného činu pomluvy: 1. zveřejněný výrok je nepravdivý; 2. výrok může ohrozit značnou měrou vážnost.

Trestní zákoník uvádí, že „kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok“. Ne vždy se však pomluva považuje za trestný čin. „Hlavní je dokázat úmysl. Pokud není možno dokázat úmysl a nejsou podklady pro obvinění, tak je věc řešena v civilním řízení,“ vysvětluje advokát Mgr. Michal Benčok.

Náklady spojené s právním zastoupením: „Náklady nejsou předem odhadnutelné. Většinou je sjednána smluvní odměna.“ (Mgr. Michal Benčok)

Věc pomluvy lze řešit podáním občanskoprávní žaloby. V tomto případě se posuzuje, zdali pomluva narušila soukromí, čest nebo vážnost poškozeného, a její důsledky. Tehdy se často stává, že vše proběhne smírčí cestou formou omluvy nebo finančního odškodnění. V případě újmy na cti se často jedná o přestupek. Přestupkový zákon definuje toto jednání, při kterém někdo „jinému ublíží na cti tím, že ho zesměšní nebo ho jiným způsobem urazí“. Tyto přestupky se projednávají ve správním řízení, kdy může pomlouvající dostat pokutu až 15 tisíc korun.

Pomluva jako trestný čin se objevuje poměrně vzácně. Většinou se vše dohodne buď občanskoprávní žalobou, nebo při správním řízení. Jsou však i případy, kdy jde o trestný čin, který značnou měrou ohrozí vážnost pomlouvané osoby nebo ji poškodí v zaměstnání nebo v rodině. Zde je pak namístě podat trestní oznámení a oslovit Policii ČR, jak se dočteme na dostupnyadvokat.cz. Nezřídka potom nastanou vleklé a nekonečné soudní pře, které nikam nevedou a kdy na nikom nezůstane nit suchá.

Stížnost na právníka

Paní Martina P. pošpinila pověst právníka a tím poškodila jeho renomé. Ačkoliv bylo jeho jméno nakonec očištěno, jeho kariéru aférka citelně ohrozila. Paní Martina si veřejně na svého advokáta postěžovala slovy: „Naprosto neseriózní jednání. Otřesná zkušenost. Spojil se s protistranou a chtěl stáhnout mou soudní žalobu. Musela jsem okamžitě vypovědět svou plnou moc. Podala jsem na něj žalobu k soudu ohledně vrácení zálohy. Neprovedl jediný právní úkon, přesto shrábnul mých 18 tisíc Kč jako zálohu.“ Poškozený právník se samozřejmě bránil a podal na paní Martinu trestní oznámení. Soud její tvrzení vyvrátil a označil za pomluvu. Její pomluva mohla značnou měrou ohrozit vážnost advokáta a poškodit jeho kariéru. Stěžovatelka dostala trest při dolní hranici zákonné trestní sazby.

Pomlouvačná média

Zvláštní druh pomluvy se objevuje někdy v tisku, televizi, rozhlase nebo na sociálních sítích. „Odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán, spáchá-li čin tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem,“ uvádí trestní zákoník. Pomluvy v médiích se obvykle nepokládají za trestný čin a většinou se urovnají peněžitou kompenzací nebo omluvou. Při nepravdivých tvrzeních v mediální sféře „se řeší hlavně veřejná známost dané osoby a zejména dosah dotyčného sdělovacího prostředku“, jak tvrdí Mgr. Michal Benčok.

Pomluva je vážný problém, který může mít devastující dopady na život postižených. Právní systém sice nabízí možnosti nápravy, nicméně je důležité si uvědomit, že promlčecí lhůty jsou omezené. Proto je nezbytné jednat rychle a rozhodně. Každý z nás by měl přispět k vytvoření prostředí, kde bude vzájemný respekt a tolerance na prvním místě. Prevence je totiž mnohem lepší než následné řešení.

Zdroj: autorský článek

KAM DÁL: Vykradený byt. Moderní zloději v hledáčku policie au soudu. Radí právník Michal Benčok.

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/drbny-a-pomlouvaci-pozor-co-vam-hrozi-pravnik-odkryva-karty-79771
reklama
#pomluvy #právní poradna #legislativa
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.