K očkování proti koronaviru nebude potřeba injekce. Pracuje se na nosním spreji i tabletách, kdy bude hotovo?
Ve Velké Británii týmy vědců usilovně pracují na nové metodě, jak lidem předat protilátky účinné v boji s nemocí covid-19. Injekce mohou být nahrazeny jinými způsoby, nejčastěji je skloňován nosní sprej a tabletky. Podle profesorky vakcinologie Sarah Gilbertové z Oxfordské univerzity to dává jasnou logiku.
Britský očkovací program jde rychle kupředu, miliony lidí už dostaly alespoň první dávku vakcíny proti novému typu koronaviru. Nejčastěji jde o látku od společnosti AstraZeneca, kterou si Britové jako patrioti nemohou vynachválit.
Vakcíny druhé generace
Ovšem vakcíny by snad brzy mohly nahradit i jiné metody, konkrétně nosní spreje a tablety. Profesorka vakcinologie na Oxfordské univerzitě Sarah Gilbertová už představila výhody poslancům z Vědeckotechnického výboru. Konkrétně mluvila o "vakcínách druhé generace".
„Injekce nemusí být nutně ten nejlepší způsob, jak lidi chránit. Řešíme viry, které napadají dýchací cesty, jak horní, tak i dolní. Tam se tvoří infekce. A podívejte se na vakcíny proti chřipce, také je podáváme nosem, což považuji do budoucna za dobré řešení i v rámci nemoci covid-19.“ Stejně tak zmínila orální očkování, kdy si člověk vezme tabletu a pro tělo je to stejná ochrana, jako kdyby byla použita stříkačka a jehla.
Ještě nás čeká dlouhá cesta
Oba zmíněné postupy jsou zatím v začátcích a bude tedy ještě potřeba celá řada testů a zkoušek. „Imunitní reakce se bude lišit od té, která přichází po vpichu. To je další výhoda. Zde musíme zaměřit velkou pozornost, může to být zcela zásadní,“ doplnila profesorka.
Je možné, že popsané způsoby by zároveň mohly být využity proti dalším mutacím. Společnost Moderna už sice vyvinula vakcínu, která je schopna eliminovat jihoafrickou mutaci, ovšem do budoucna je otázka, kolik dalších mutací přijde.
KAM DÁL: Britská mutace koronaviru mění pravidla ochrany. Může také dojít k poklesu účinnosti očkování, říká bývalý vládní epidemiolog.