Kam za ideálním lyžováním? Velké areály hlásí dobré podmínky, níže položené trápí obleva
Lyžařská střediska v Česku hlásí většinou dobré sněhové podmínky pro sjezdové i běžecké lyžování a navzdory oteplení mají dost sněhu. Níže položené areály ale bojují s oblevou. Tam, kde mrzlo, mohli vlekaři vyrobit dostatek technického sněhu. Provozovatelé se připravují na jednu z nejdůležitějších částí sezony, protože příští pátek mají školáci pololetní volno a současně začínají týdenní cykly jarních prázdnin.
Upravené sjezdovky a desítky kilometrů upravených běžeckých tratí nabídne návštěvníkům o víkendu Šumava. Například skiareál Lipno otevře kompletních 12 kilometrů sjezdovek. V areálu na česko-rakouské hranici Šumavy Hochficht je nejlepší situace za posledních několik let, v provozu jsou všechny lanovky, vleky i sjezdovky o celkové délce 21 kilometrů.
Zima, jaká dlouho nebyla
I v šumavské Železné Rudě jsou v provozu všechny větší areály. Rekordní výšku sněhu a všechny sjezdovky v nejlepším stavu má největší areál v Plzeňském kraji Ski&Bike Špičák. "Z pohledu měst a níže položených míst je to asi dost těžko uvěřitelné, ale my na Špičáku zažíváme zimu, jaká tady dlouho nebyla," řekl provozní ředitel areálu Vladimír Kasík.
Také Krkonoše a Orlické hory nabízejí výborné podmínky pro lyžování. Za uplynulý týden na horách napadlo až 65 centimetrů sněhu. V pěti střediscích SkiResortu Černá hora - Pec pod Sněžkou je otevřeno přes 43 kilometrů sjezdových tratí s až 110 centimetry sněhu.
Dostatek sněhu mají i v západní části Krkonoš - třeba v Rokytnici nad Jizerou, Vysokém nad Jizerou, na Benecku, ve Vítkovicích či Harrachově. Po oblevě sníh přimrzl a je rychlejší. V areálu Deštné v Orlických horách jsou v provozu dva vleky a dvě lanovky, včetně nové čtyřsedačkové lanovky v areálu Marta II.
Někde se drží, jinde zavírají
Zalyžovat si mohou lidé navzdory oteplení i v Libereckém kraji. Ve skiareálech je od 20 do 110 centimetrů vlhkého či zmrzlého sněhu. Areály v Bedřichově, na Severáku a Tanvaldském Špičáku nabízejí přes 16 kilometrů sjezdových tratí. Na Ještědu v Liberci je v provozu severní strana s více než šesti kilometry tratí, lyžuje se i na Skalce. Na tradiční běžeckou magistrálu mohou vyrazit i běžkaři, byť některé úseky mají málo sněhu.
Obleva znovu omezila provoz lyžařských areálů v Ústeckém kraji. Například v Meziboří na Mostecku se vleky zastavily úplně. Teploty na horách se pohybují vysoko nad nulou a přírodní sníh už téměř odtál. V Zadní Telnici na Ústecku leží na více než čtyřech kilometrech sjezdovek mezi 40 a 60 centimetry sněhu, lanovka jezdí. V Klínech na Mostecku stále jezdí vlek K1 Poma. Běžkaři mají k dispozici desítky kilometrů upravených tratí.
Poprvé v této sezoně se lyžuje na všech sjezdovkách na Klínovci, další sjezdovky otevřel také areál na Plešivci. Níže položené areály zasáhla obleva, kvůli nepříznivému počasí bylo nutné odložit plánované spuštění lanovky ve skiareálu Bublava, kterou koncem října poškodila vichřice Herwart. Podmínky pro běžkování v Krušných horách ovlivňuje lehká obleva, mlha a mrholení.
Až 125 centimetrů sněhu leží nyní v nejvyšších částech Jeseníků, obleva se hor nedotkla. Návštěvnost na horách je poměrně velká, odráží se na ní i četné lyžařské kurzy. Běžkaři se mohou vydat z Ovčárny na Praděd, Švýcárnu nebo Červenohorské sedlo. Na běžkách se dá ale jezdit i dolů až do Kout.
Zachraňuje to technický sníh
V Beskydech se začíná sice oteplovat, v minulých dnech ale mrzlo, a tak mohli vlekaři vyrobit dostatek technického sněhu. Horší to je s podmínkami pro běžkaře, protože přírodního sněhu je málo.
Areály v Jihomoravském kraji v minulých dnech využily ochlazení a dosněžovaly sjezdovky stejně jako provozovatelé sjezdovek na Vysočině. Obleva uškodila běžkařským tratím u Nového Města na Moravě. Rekreační běžkaři do neděle nesmí ani na sportovní tratě Vysočina Arény, které hostí závody v biatlonu. Ve Zlínském kraji leží na sjezdovkách desítky centimetrů převážně technického sněhu, provozovatelé středisek se však obávají nadcházejícího oteplení.