Kámen na Marsu je pojmenován podle rockové kapely Rolling Stones
Kámen odvalený při loňském přistání sondy InSight na Marsu americká vesmírná agentura NASA pojmenovala po legendární rockové kapele Rolling Stones, jejíž název v českém překladu zní Valící se kameny. Rozhodnutí oznámil divákům herec Robert Downey Jr. před koncertem skupiny v Kalifornii.
Malý kámen o velikosti golfového míčku odvalily asi metr stranou trysky sondy InSight při přistávacím manévru 26. listopadu 2018. Svědčí o tom snímky zřetelné stopy po kameni v oranžovém písku na povrchu Marsu.
"Jméno Rolling Stones Rock (Kámen Rolling Stones) se perfektně hodí," řekla Lori Glazeová, ředitelka sekce planetární vědy v NASA. Dodala, že posláním jejího úřadu je mimo jiné sdílet výsledky práce s širokou veřejností, což tento případ umožňoval vtipnou cestou.
Slavný herec
Rozhodnutí agentury desetitisícům diváků slavnostně oznámil herec Robert Downey Jr. před začátkem čtvrtečního koncertu na stadionu v kalifornské Pasadeně, který je jen co by kamenem dohodil od výzkumného centra Jet Propulsion Laboratory, které sondu zkonstruovalo.
"NASA nám dal něco, o čem jsme vždy snili, náš vlastní kámen na Marsu. Nemohu tomu uvěřit," řekl podle agentury AP později při vystoupení frontman britské skupiny Mick Jagger.
Oficiální vědecké názvy pro objekty ve vesmíru, včetně asteroidů, komet a míst na planetách může udílet pouze Mezinárodní astronomická unie (IAU). Vědci z NASA však skalám, kamenům či dalším geologickým útvarům mnohdy dávají neoficiální přezdívky. To jim následně usnadňuje popisování objektů ve vědeckých pracích. Jakkoliv je tedy jméno Kámen Rolling Stones neformální, objeví se na pracovních mapách rudé planety.
Přelomový projekt
Sonda InSight je označována za přelomový projekt, neboť je vůbec poprvé zaměřena na zkoumání nitra Marsu, nikoli na jeho povrch jako předešlé mise. Jejím úkolem vedle sledování seizmické aktivity je měřit tepelný tok v planetární kůře, na palubě je také radiolokátor pro měření odchylek v rotaci Marsu, což vědcům pomůže zjistit podrobnosti o planetárním jádru. Odborníci si také slibují, že sonda potvrdí přítomnost vody v tekutém stavu pod povrchem planety. Pátrat po stopách dávného či současného života ale InSight nebude.