KOMENTÁŘ: Polsko jako zbrojní premiant Evropy. Ukáže cestu k modernizaci i svým sousedům?
Není pochyb o tom, že Polsko v rámci rozsáhlého modernizačního procesu v posledních několika letech mohutně zbrojí. Úsilí našeho severního souseda pak ještě více podpořil stále trvající rusko-ukrajinský válečný konflikt. Polsko investuje cíleně velké finanční prostředky do moderní techniky, a pokud tento finančně náročný kurs udrží, je na nejlepší cestě vybudovat jednu z nejsilnějších evropských armád.
Polsko spustilo před několika lety svůj velkorysý modernizační plán, který počítá s technologickým posunem ve všech oblastech - na zemi, ve vzduchu i na moři. Pro tyto účely pak v návaznosti vznikají dlouhodobé koncepce, které jsou polští vrcholní politikové ochotní štědře dotovat. Polsko nespoléhá ve svých vyzbrojovacích snahách jen na jednoho partnera, ale nákupy chce patřičně diverzifikovat. K větším zbrojním nákupům Polsko nutí nepochybně válka na Ukrajině.
Základem je moderní technika
Právě tento fakt vynikne například na nákupu nových tanků, které Polsko kupuje jak od USA, tak Jižní Koreje. Polsko má zájem si pořídit od Američanů celkem 250 tanků M1A2 Abrams SEPv3, tedy nejnovější verzi. Ty mají představovat moderní náhradu za dosluhující stroje T-72 a v budoucí perspektivě také PT-91 Twardy.
Hlubší provázanost Polska s americkým partnerem je zřejmá, což vidíme také v případě modernizace stíhacího letectva. Varšava učinila před časem objednávku na dodání 32 letounů F-35, přičemž hodnota kontraktu je 4,6 miliardy dolarů. Polsko tak bude dalším provozovatelem amerických stíhačů 5. generace, které mají potenciál stát se postupně evropským standardem v rámci členských zemí NATO.
Polsko nechce na nákupech šetřit
Nicméně na druhé straně se Polsko nechce spoléhat jen na USA, ale kontrakty podepisuje rovněž s Jižní Koreou. Jedná se v tomto případě o jeden z největších zbrojních nákupů v historii Polska. Zahrnuje jednak tanky K2 Black Panther, které se řadí k nejlepším na světě, výkonné samohybné houfnice K9 a k tomu "navrch" bitevní letouny FA-50. Pokud hovoříme o tancích, v první fázi bude Polsku dodáno 180 kusů tanků K2 Black Panther, v další až 800.
Další položkou jsou samohybné houfnice K9 Thunder od společnosti Hanwha. Polsko nehodlá šetřit ani na těchto zbraňových prostředcích a chce si jich pořídit v budoucnu 670. První várka sestávající z 24 kusů houfnice již v rekordním čase dorazila do Polska, stejně jako tanky K2 Black Panther.
Na moři se poohlíží Polsko po nákupu několika ponorek diesel-elektrické koncepce v programu Orka. Operačním prostorem pro ponorky bude Baltské moře a jeho ochrana. O budoucí kontrakt projevilo zájem několik firem - Saab Kockums, Naval Group a Thyssenkrupp Marine Systems. Podmínkou pro výrobce bude schopnost nést rakety s plochou dráhou letu kategorie Tomahawk. Polsko se zatím nerozhodlo, jaké variantě dá přednost, výběr je tedy otevřený.
Pozemní technika jako osa armády
Když se podíváme blíže na polské modernizační programy, důraz je kladen na pozemní vojsko. Není jistě bez zajímavosti, že Polsko chce zaujmout vůdčí postavení především na poli tanků. Pokud jsme na jiném místě zmínili, že Varšava má zájem o dodání 250 amerických tanků M1A2 Abrams SEPv3 a také v dlouhodobém výhledu o skoro 1 000 jihokorejských K2 Black Panther, je Polsko horkým aspirantem stát se bez nadsázky evropskou tankovou mocností.
Ve světle stále probíhajícího rusko-ukrajinského konfliktu je zřejmé, že Polsko ve svých zbrojních plánech neustrne i vzhledem ke svým negativním historickým zkušenostem s Ruskem, respektive Sovětským svazem. Očekávat se tak dají další větší nákupy vojenského materiálu. Otázka samozřejmě vyvstává nad ufinancovatelností velkoryse pojatých projektů, které se týkají všech oblastí, jak jsme zmínili na začátku. Pokud Polsko zvládne navyšovat i současně výdaje na armádu v podobě 3% HDP, jak už dříve oznámilo, stane se nepochybně náš severní soused v Evropě zbrojním premiantem, který bude ukazovat důsledně cestu k modernizaci i dalším postsovětským státům.
Zdroj: Defence24
KAM DÁL: KOMENTÁŘ: Írán a Rusko si padly do náruče, protože na sebe zbyly. Válku na Ukrajině to může změnit