Krvavé války, které nejsou vidět. Domnělý světový mír narušují konflikty v Etiopii a Náhorním Karabachu

Boje v Náhorním Karabachu ustaly, ale na jak dlouho?

Svět je aktuálně plně zaměstnán pandemií koronaviru. Politici často používají válečnou rétoriku, ale bojují spíše s důvěrou svých občanů než proti ozbrojené armádě. Vir totiž není jako občanská válka a ani mezinárodní konflikt. Některé totiž na světě neustále probíhají. Na jakém místě tak doposud zbytečně umírají lidé? 

reklama

Vojáci jsou v současnosti po celém světě v permanentní službě. Nejedná se však o válečné konflikty, jak by se mohlo předpokládat, ale o spolupráci v rámci podchycení pandemie koronaviru. Jsou však stále místa na světě, kde jsou vojáci potřeba k udržení pořádku, nebo kde do sebe naopak jdou nelítostně z obou stran. Jaké války neustále zaměstnávají tamější region a proč se možná chystá několik dalších potenciálních válečných konfliktů? 

Náhorní Karabach

Opravdu horké území. Tak lze popsat Náhorní Karabach, který je už desítky let předmětem sporu mezi Arménií a Ázerbajdžánem. Válečný konflikt, který skončil jen před pár dny, má však k míru daleko. Ázerbajdžánskou stranu podporovaly turecké vojenské síly, které jsou aktuálně v Náhorním Karabachu přítomny jako pozorovatelé. Karabach tedy hlásí klid zbraní, problém zaručeně není vyřešen a ještě se v tomto regionu pravděpodobně dočkáme válečného střetu. 

Území je totiž v mapě zapsané na straně Ázerbajdžánu, ovšem žije zde 99 % Arménů, kteří tak v roe 1991 vyhlásili nezávislou republiku. Ta ovšem nezískala mezinárodní uznání. Poslední boje vypukly v září a 10. listopadu se válčící strany dohodly na míru. A to poté, co ázerbajdžánské síly dobyly druhé největší město Náhorního Karabachu, které je neoficiálně součástí neuznané republiky Arcach. Konec bojů zatím ukončil projevem Vladimir Putin, který se zároveň zaručil za dozor nad příměřím. 

Nadále je celá oblast velmi třaskavá. V pozadí se totiž formuje vliv Turecka a Ruska. Podobné regionální konflikty mohou velmi snadno přerůst do širšího měřítka. Turecko totiž vyslalo také své pozorovatele na území Ázerbajdžánu. 

Etiopie

I když se zdá, že válečný konflikt v Náhorním Karabachu byl na nějakou dobu uklidněn, neznamená to, že by planeta Země žila v míru. Krvavé boje s několika mrtvými se totiž odehrávají na území Etiopie. Druhá nejlidnatější země Afriky zažívá dlouhodobě vnitřní konflikt mezi etiopskou vládou a Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontou (TPLF), která nejsevernější etiopský stát v současnosti kontroluje. 

Konflikt se vyhrotil do té míry, že jsou dnes běžné vojenské střety včetně leteckých náletů. Zatím je podle nevládních organizací několik stovek mrtvých a nejhůře situace dopadá na civilní obyvatelstvo, na kterém jsou údajně páchány masakry. Tisíce lidí tak pochopitelně uniká do sousedního Súdánu. OSN a ostatní africké země mají pochopitelnou obavu z destabilizace celého regionu. Boje by se totiž mohly rozšířit i do jiných míst Etiopie a potažmo do jiných afrických států v okolí. 

Tigrajci, kteří aktuálně stojí proti vládě, tvoří jen 5 % etiopského obyvatelstva. Konflikt však vznikl poté, co od roku 2018 ztratili moc a politický vliv. Do čela vlády totiž usedl premiér Ahmed z kmene Oromo a Tigrajci odešli z vládní koalice.

KAM DÁL: Monumentální vodárna v centru Prahy. Její architekt si musel uhájit projekt před socialistickým režimem.

 

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/krvave-valky-ktere-nejsou-videt-domnely-svetovy-mir-narusuji-konflikty-v-etiopii-a-nahornim-karabachu-63077
reklama
#válka #konflikt #Ázerbajdžán #Etiopie #Arménie #Horní Karabach
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.