Ministře Rakušane, kde je chyba? Vláda šetří na lidech, ale policie dělá zdarma ochranku pro Rusy

Vít Rakušan by měl mít přehled i o tom, kde jsou nasazováni členové Ochranné služby Policie ČR. V čím zájmu je v současné válečné době hlídání ruských objektů v Praze?
Vít Rakušan by měl mít přehled i o tom, kde jsou nasazováni členové Ochranné služby Policie ČR. V čím zájmu je v současné válečné době hlídání ruských objektů v Praze?
glosa

Rusko, které rozpoutalo válku na Ukrajině, si v Česku stále dělá, co chce. I tak by se dalo shrnout dění posledních několika dní v oblasti Prahy 6. Štáb České televize byl totiž Policií ČR nekompromisně kontrolován při natáčení reportáže o pronajímání budov, které patří ruskému státu. Proč? To prozatím nedokázala mluvčí státní policie dostatečně vysvětlit. 

reklama

Kauza kolem natáčení reportéra Jiřího Hynka v pražské Bubenči nedaleko Ruského kulturního centra nabírá na otáčkách. Investigativní novinář České televize se pohyboval se svým štábem kolem budov vlastněných Rusy, respektive spadajícími do majetku Ruské federace v Česku. Mapoval podnikání Zdeňka Zbytka, kontroverzního bývalého komunisty a zakladatele SPOZ, jehož firmy sídlí ve vilách Ruské federace. Aktivita lidí s kamerou vzbudila pozornost hlídky Policie ČR a rozhodla se novináře legitimovat. 

„Dělal jsem dnes do Událostí ČT repo, jak si bývalý důstojník komunistické armády a zakladatel SPOZ Zdeněk Zbytek pronajímá od Ruské federace vilu v Bubenči. Přišla nás legitimovat policie a pan Zbytek mi sdělil, že si na mě bude stěžovat zřizovateli (není mi jasné komu).@CT24zive...“ napsal na svůj twitter reportér Hynek.

Podnětem k natočení reportáže pro něj bylo prohlášení ministerstva zahraničí, které se rozhodlo vyžadovat řádné danění příjmů z pronájmů donedávna diplomatických nemovitostí Ruské federace. V ulici Na Zátorce jsou pronajímány budovy dvě, přičemž v nich sídlí šest společností napsaných na zakladatele Strany práv občanů - Zemanovců Zdeňka Zbytka. Uvádí to web ČT24 s odkazem na investigativní práci reportérů. Když se Jiří Hynek pokusil získat od bývalého plukovníka Československé lidové armády vyjádření, jakým způsobem platí nájemné, řekl mu, že je drzý. 

Ministr zahraničí Jan Lipavský si jistě problematiku pronájmů nediplomatických budov vyřeší ve spolupráci se starostou Prahy 6 Ondřejem Kolářem a vyzve Rusko, aby se přihlásilo ke svým daňovým povinnostem, které z této činnosti vyplývají. Aktuálně je ale mnohem zajímavější dění kolem natáčení reportáže.

Štáb Jiřího Hynka byl totiž téměř okamžitě po příjezdu do ulice Na Zátorce kontaktován hlídkou Policie ČR. Ve chvíli, kdy jim reportér prozradil téma reportáže, byli všichni vyzváni, aby prokázali svou totožnost. Policista se na videozáznamu odvolává na povinnost pravidelně hlídat tak zvané "chráněné objekty", přičemž jako ten nejbližší v oblasti označil Ruské kulturní centrum, které sídlí ve stejné ulici. „Zde celá reportáž.Otázka pro pana Zbytka, jak se platí Ruské federaci nájem, je dost zásadní. Postup policie, která nás legitimovala kvůli ruskému kulturnímu centru, u kterého jsme vůbec nebyli a ani ho nenatáčeli, bych nechal bez komentáře.⁦⁦⁦..“ doplnil Jiří Hynek na twitter k odkazu na záznam policejní kontroly. 

Witowská a její "proč?"

Téma zaujalo i oblíbenou tvář ČT Světlanu Witowskou, která vyzvala na twitteru mluvčí Policie ČR  Kateřinu Rendlovou, aby celou věc objasnila. „Proč příslušník @PolicieCZ legitimuje reportéra ČT, který jen stojí na ulici? Je postup policisty v souladu s par.63 Zákona o policii? A proč je mezi chráněnými objekty Ruské kulturní centrum? Mmch, policie na místo dorazila poté, co se štáb zajímal o vily pronajaté Z. Zbytkovi.“

Mluvčí PČR zaslala novinářům vyjádření a později jej vydala jako stanovisko Ochranné služny také na twitteru: „Místo, kde došlo ke kontrole štábu ČT ze strany policistů Ochranné služby, patří k nejexponovanějším rezidenčním oblastem, kde se nachází celá řada chráněných objektů. Policisté zde vykonávají pravidelnou hlídkovou činnost, při které monitorují veškeré dění v ulicích, které přiléhají k chráněným objektům. Není přitom rozhodující, v jaké vzdálenosti se osoba od chráněného objektu pohybuje. Zákonný důvod kontroly je zde zcela nepochybně dán. Pokud jde o samotnou kontrolu, její provedení se podle toho, co bylo zveřejněno, nejeví jako takticky správné a uznáváme, že chování policisty nebylo příliš diplomatické. Z toho důvodu prošetří jeho postup oddělení vnitřní kontroly.“

Proč česká policie hlídá ruské objekty? 

Chování policisty nebylo příliš diplomatické - to je ze strany mluvčí Rendlové zajisté velmi kulantní odpověď. Ale vysvětlení, proč Policie ČR chrání objekty Ruské federace, která rozpoutala válku na Ukrajině, to veřejnosti nedává. A je to s podivem zvlášť v době, kdy český stát potažmo vláda Petra Fialy údajně obrací každou korunu z rozpočtu, aby ji využila co nejlépe pro fungování státu a pro občany. A tím rozhodně není hlídání ruských nemovitostí členy Policie ČR v rámci jejich služebních povinností. 

Je o těchto aktivitách dobře informován ministr vnitra Vít Rakušan, pod jehož rezort Policie ČR spadá? Suplují policisté soukromou ochranku ruským zájmům v Česku s jeho posvěcením? Nebo snad probíhá zvýšená "ostraha" objektů provozovaných Ruskem se záměrem sledovat aktivity agresora? O čemž logicky nemůže mluvčí Rendlová otevřeně hovořit. To se zřejmě v plném znění nedozvíme. Snad ale můžeme všichni doufat, že se tímto případem jen neukázala síla nekonečných chapadel vlivných lidí, kteří u nás bezpečně tahají za mnohem silnější nitky než mladí draví bojovníci proti starým pořádkům Lipavský s Kolářem.  

Zdroj: twitter.com, českátelevize.cz

KAM DÁL: Věslav Michalik mohl být hvězdou české politiky, doba mu ale nepřála, opozice z něj udělala terč.

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/ministre-rakusane-kde-je-chyba-vlada-setri-na-lidech-ale-policie-dela-zdarma-ochranku-pro-rusy-69840
reklama
#politická glosa
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.