Ministryně Maláčová má problém: E-neschopenka prý nefunguje, čekárny praskají ve švech a lékaři se bouří

Jana Maláčová cílí v rámci předvolebních slibů na zaměstnance státu
Jana Maláčová cílí v rámci předvolebních slibů na zaměstnance státu

Čekárny praktiků praskají kvůli začínající chřipkové epidemii ve švech. Lékaři ale ve svých ordinacích místo stoprocentního léčení pacientů stále bojují se špatně fungující e-neschopenkou. Ministerstvo práce a sociálních věcí přitom svého „miláčka“ chválí a informuje o jeho bezchybnosti. Praktičtí lékaři proto apelují na ministryni Janu Maláčovou, aby o e-neschopenkách nepodávala zavádějící informace a začala dlouhodobě neúnosnou situaci ihned řešit.

reklama

Elektronické neschopenky podle lékařů nefungují bez problémů, vyplnění je časově náročné a systém často vypadává. „Ministerstvo klame veřejnost, že e-neschopenky fungují, a že pokud nefungují, jsou vinni všichni kolem kromě ministerstva. Bohužel musíme konstatovat, že se jedná o nedodělek, který není plně elektronický a co je elektronické, tak zdaleka nefunguje tak, jak to pacienti, lékaři a zaměstnavatelé potřebují,“ říká předseda Sdružení praktických lékařů MUDr. Petr Šonka.

Problémů je příliš mnoho

Praktici v dopise ministryni představují zásadní problémy, se kterými se v praxi potýkají. Ostrý start neschopenek bez možnosti předchozího vyzkoušení si tak vybírá svou daň. Lékaři řeší technologické a administrativní problémy a nemohou se plně věnovat léčbě pacientů. Naprosto nepochopitelné je podle nich například zpracovávání odeslané neschopenky, které - jak se ukazuje - trvá často mnoho hodin, a dokonce i dní. Během této doby nelze s e-neschopenkou nic dělat, nelze nastavit či měnit pacientům vycházky, odeslat lístek peníze nebo neschopenku na žádost pacienta ukončit.

Praktičtí lékaři žádají ministryni Janu Maláčovou o schůzku, kde by se mohli společně zabývat řešením dlouhodobě neudržitelné situace. „Jsme přesvědčení, že řadu problémů je možné vyřešit během krátké doby. Není však možné je zlehčovat nebo před nimi zavírat oči,“ tvrdí MUDr. Petr Šonka.

„Nikdo neví, v jakém stavu vlastně neschopenka je, jestli vůbec vznikla a zda ji může vidět zaměstnavatel. Je to další jasný důkaz nepřipravenosti systému, který byl neuváženě a zbrkle spuštěn v ostrém režimu, přesto, že měl rok běžet ve zkušebním provozu,“ vysvětluje doc. Svatopluk Býma, předseda Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP. Opakované problémy zaznamenávají lékaři při vyplňování e-neschopenky i několikrát denně, například při změně zaměstnavatele.

Časově náročná práce

Systém lékaře nepustí, pokud nevyplní zaměstnavatele, ale pacienti ho často neznají. „Při mnoha jednáních v minulosti nám Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) přislíbila, že při neztotožnění jakéhokoli údaje bude možno pokračovat bez zdržení dál s tím, že ho úředníci ČSSZ poté sami doplní. Je to typická časově velmi náročná práce za úředníky, kterou ale MPSV nehradí,“ připomíná doc. Býma. Lékaři vytýkají ministerstvu také to, že při nevypisování e-neschopenek mohou dostat až několikatisícové pokuty.

V případě výpadků serveru přitom nemají jinou možnost než vypsat pracovní neschopnost ručně. „Pracovníci ČSSZ nám nejsou při problémech nápomocní. Je paradoxní, že ČSSZ zdravotníkům za práci nic neplatí, ale za její „špatné” provedení hrozí finančními sankcemi. Jinými slovy: doktore, pracuj pro můj úřad zdarma, nestěžuj si na to, že jsi dostal špatný pracovní nástroj a pokud s ním nebudeš dobře pracovat, dostaneš pokutu,“ uzavírá MUDr. Šonka.

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/ministryne-malacova-ma-problem-e-neschopenka-pry-nefunguje-cekarny-praskaji-ve-svech-a-lekari-se-bouri-56536
reklama
#E-neschopenka #lékaři #praktičtí lékaři #pacienti #Maláčová #problémy
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.