Nepodceňujte přezutí auta: Už kolem 7 stupňů ztrácejí letní pneumatiky účinnost i na suchu
Přezutí z letních pneumatik na zimní byste rozhodně neměli podceňovat. Letní gumy ztrácejí svou účinnost už kolem sedmi stupňů nad nulou díky přirozenému tuhnutí jejich směsi. Nebezpečí tak může hrozit už nyní, a to během ranních a nočních hodin. S přezutím pneumatik byste tedy rozhodně neměli čekat až na zákonnou povinnost nebo první mrazy.
Zimní pneumatiky mají měkčí směs, která má nejlepší vlastnosti při teplotách pod 7 °C. Pneumatiky tak lépe sedí na vozovce pokryté sněhem a ledem než ty nejlepší pneumatiky letní. Neprotáčí se, nepodkluzují a zkrátka lépe plní svou funkci. Zimní pneumatiky jsou podle zákona označovány piktogramem zobrazující skálu a vločku.
Jezdit v zimě na letních pneumatikách při zhoršených klimatických podmínkách je risk nejen kvůli možné pokutě, ale především kvůli bezpečnosti posádky celého auta a okolního provozu. Problémy můžou nastat také v otázce krytí způsobených škod při nehodě, které vám pojišťovna, v případě nepřezutých nebo sjetých pneumatik, nemusí proplatit. V těchto dnech je ideální čas na výměnu pneumatik ještě předtím, než se servisy přeplní klienty a začne platit zákonná povinnost. A hlavně, než se servisy přeplní.
Zákon hovoří jasnou řečí
Zákon totiž ukládá povinnost mít na vozidle obuté zimní pneumatiky, pokud je mezi
1. listopadem a 31. březnem a na pozemní komunikaci se nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy mohou tyto podmínky vyskytnout. "Dávejte si také pozor na dopravní značku zobrazující zimní výbavu, která na vybraných úsecích zavádí bezpodmínečnou povinnost zimních pneumatik," upozorňuje Michal Knor, marketingový ředitel společnosti Auto Kelly.
Za porušení povinnosti použít za stanovených podmínek zimní pneumatiky mohou policisté řidiči uložit v blokovém řízení pokutu do 2 000 korun. Pokud by další jízdou na nevyhovujících pneumatikách mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, jsou policisté navíc oprávněni zakázat řidiči další jízdu.
Přezouvání doma
Druhým způsobem je vyměnit si kola vlastními silami pomocí heveru a křížového klíče. Šrouby na kole povolujte a utahujte do kříže vždy po dvou až třech otáčkách. Pro urychlení práce oceníte elektrický rázový utahovák. Výměna pneumatik pak půjde raz dva. Klíčem k úspěchu ale je výběr vhodného nářadí a pracovních pomůcek jako ochranné rukavice, hever vyhovující typu vašeho vozidla a klíč k uvolnění šroubů. Hodit se může i podložka pod kolena, která rozhodně usnadní celý proces.
Prvně je důležité auto zaparkovat na rovném povrchu, umístit hlavici heveru na označené místo na podvozku vašeho vozidla a povolit šrouby kol před zvednutím vozidla. Nezbytné je také zatáhnout ruční brzdu a nechat zařazený první rychlostní stupeň – tím zabráníte nechtěnému pohybu vozidla. Může se stát, že během sezonního provozu vozidla bude disk pevně držet u náboje kola. V tomto případě do pneumatiky lehce udeřte pěstí a zpětným nárazem se disk od náboje oddělí.
Poté na odhalený náboj nasaďte kolo s obutou pneumatikou a mírně dotáhněte šrouby. K úplnému dotažení přistupujte až po spuštění kola zpět na zem. Stejný proces opakujte u všech kol. Doporučujeme ujet několik kilometrů a zkontrolovat, jestli kola nepřenášejí vibrace. Pokud ano, je třeba navštívit servis a nechat je vyvážit. Nezapomeňte po zkušební jízdě zkontrolovat dotažení šroubů.
Výhody přezouvání svépomoci tedy spočívají především v časové flexibilitě a bez čekací doby na objednání v servisu. Je však třeba pořídit sady disků a pneumatik pro obě roční sezony a potřebné vybavení. Přezouvání dvou sad je vhodné také proto, že se neničí disky ani pneumatiky procesem sundavání a opětovného nasazování na disk.
Servis vybírejte pečlivě
Není možné mít zimní pneumatiky pouze na jedné nápravě. "Zákon jasně stanovuje, že vozidla s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg musí mít zimní pneumatiky na všech kolech. Pokud jezdíte spíše výjimečně a chcete ušetřit, doporučujeme spíše celoroční pneumatiky," informuje Knor. Zákon také definuje minimální hloubku dezénu zimních pneumatik, která musí být minimálně 4 mm. Zákon se však nevztahuje na rezervu. V případě nouzového dojetí můžete použít letní.
Jako nejjednodušší formu nákupu doporučujeme využít vybraný e-shop specializovaného prodejce. Ideálně si vyberte takový, kde vám zboží doručí do nejbližší kamenné pobočky téhož obchodu. Některé servisy navíc garantují správné skladování pneumatik, a to, že jejich datum výroby nepřesáhne zákonem stanovený limit, po kterém se již pneumatika nesmí prodávat jako nová (pneumatiky stárnou i časem, nejen ztrátou dezénu).
Vybírejte takové servisy, kde vám pneumatiky přezují a které motoristům poskytují moderní vybavení, vyškolené odborníky a individuální přístup. Tyto autoservisy nabízejí cenově výhodnou alternativu k autorizovaným servisům.