Neporcujte králíka holýma rukama. Hrozí vám zaječí nemoc
Při porcování zvířete můžete snadno přijít do kontaktu s tularémií. Takzvaná zaječí nemoc se přenáší ze zajíce nebo králíka na člověka. V místě vstupu infekce se obvykle udělá kožní vřed. V Benešově letos ohnisko tularémie vyhlášeno nebylo, opatrní však musíte být celoročně.
Už jste slyšeli o zaječí nemoci? Tularémii můžete chytit nejčastěji právě od nemocného zajíce, kterého se dotýkáte po tom, co ho ulovíte. Nebezpečné je ale i sebrat mrtvého zajíce holýma rukama. Dotýkat byste se neměli ani přejetého zajíce, třebaže ho chcete odstranit z vozovky. Na jídlo takový zajíc rovněž není vhodný.
Zaječí nemoc nepřenášejí jenom zajíci, ale také králíci, ptáci, veverky, myši. A hlavně klíšťata. Přenos je možný na člověka, mezi lidmi už se naštěstí dál nepřenáší. Jak se dotýkat uloveného zajíce, aby vám tularémie nehrozila?
- Základem je nedotýkat se zvířat, která uhynula, ale ani těch, která se chovají nezvykle a nechala by se pohladit. Při jakékoliv manipulaci se zajíci a další zvěří používejte ochranné rukavice. Můžete eventuálně použít i roušku nebo respirátor. Pokud má člověk na rukou menší záděrky, maso přijde do kontaktu s krví.
- Zvěř tepelně zpracujte, původce zaječí nemoci přežívá i pod body mrazu.
- Nikdy nepijte stojatou vodu z neznámých zdrojů, napříd v lese. Je pravděpodobné, že dostanete zaječí nemoc.
- Pozor si dávejte, i pokud manipulujete se senem; místnosti, kde je hodně prachu a mohli by tam být hlodavci, jsou také rizikové.
- Chraňte se před klíšťaty.
Co vám zaječí nemoc způsobí
Nákaza se projevuje v několika formách, první příznaky se projeví po 3-10 dnech. Nejčastěji se objeví kožní vřed v místě vstupu infekce a zduření oblastních mízních uzlin. Pak může dojít k zánětu nosohltanu se zduřením krčních uzlin. Také k bolestem břicha, průjmu, zvracení. Projevit se může zánět plic, ten vzniká při vdechnutí kontaminovaného prachu. Prachem se může šířit i forma oční, kdy dojde k zánětu spojivek a zduření uzlin okolo uší. Nemoc způsobuje bakterie Francisella tularensis, zaječí nemoc se vyléčí antibiotiky.
Kdy je riziko zaječí nemoci největší?
V každém regionu může Státní veterinární správa vyhlásit ohnisko tularémie – to znamená, že se v regionu našel infikovaný zajíc. Následují pak zpřísněná veterinární opatření.
Situace v Benešově
„Na okrese Benešov ohnisko tularémie vyhlášené v letošním roce nebylo,“ uvedl tiskový mluvčí Státní veterinární správy. „Každoročně děláme monitoring zajíců. Ale těch zajíců, kteří tady žijí, je málo – zajíců se moc nestřílí. Lovy jsou vždy koncem roku, pak se všichni zajíci odebírají k testování na tularémii,“ dodává mluvčí SVS. Zajačí nemoc však můžete dostat během celého roku, stačí se dotknout holýma rukama masa.