Omezte kontakt se slepicemi, nelíbejte je ani nemazlete, varují lékaři. Desítky lidí končí v nemocnicích

Mimo živé slepice a kachny lze bakterie salmonely najít i v nedovařených vejcích nebo mase
Mimo živé slepice a kachny lze bakterie salmonely najít i v nedovařených vejcích nebo mase
zpráva

Kontakt s drůbeží může způsobit smrt. To by klidně mohla být "hláška" podobná té, kterou čteme na každé krabičce cigaret. A rozhodně to není legrace. Existují totiž rodiny, pro které jsou slepice a kachny nejlepšími domácími mazlíčky. Do nemocnice už je to pak jenom kousek.

reklama

Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA prosí občany, aby se nemazlili se slepicemi. Ne, opravdu to není vtip. Kontakt s drůbeží totiž způsobil přenos nákazy salmonelou u desítek lidí, jak uvádí server BBC.

„Nepusinkujte a nemazlete se s drůbeží. Takto se na vás mohou přenést bakterie a onemocníte,“ varují odborníci.

Největšími fanoušky jsou děti

Mnoho z nás si to neuvědomuje, ale i krátký kontakt s drůbeží může být potenciálně velmi nebezpečný. Kontakt s drůbeží, jako jsou například právě slepice nebo i krůty a další, může mít za následek dokonce i smrt.

Tato zvířata totiž často přenášejí nebezpečnou salmonelu, kterou na nich na první pohled nijak poznáte. Dokonce i v případě, že drůbež vypadá naprosto zdravě, si nemůžete být jisti, že není infikována, a vy se tak při kontaktu s ní nevystavujete nebezpečí.

Tato nebezpečná a potenciálně fatální infekce způsobuje velmi nepříjemné příznaky, které mimo jiné zahnují i křeče žaludku, zvracení, průjem a zvýšenou teplotu.

Léčba této nemoci je velmi individuální, většina nakažených salmonelou se z ní zkrátka "vyleží" bez speciální léčby, někteří ale musí být hospitalizováni.

Asi nepřekvapí, že největšími fanoušky mazlení se se slepicemi jsou ti nejmladší, to je důvod, proč mají největší zastoupení hospitalizace se salmonelou pacienti mladší pěti let.

Experti radí lidem, aby byli zodpovědnější a zaměřili se na omezování kontaktu s drůbeží zejména u těch nejmenších.

Přes 400 mrtvých

Mimo omezení kontaktu s drůbeží je nutné také vždy dostatečně uvařit vajíčka a drůbeží maso, tato nemoc se totiž může přenášet i bakteriemi, které se nacházejí v těchto syrových produktech. Správná tepelná úprava však tyto bakterie dokáže eliminovat.

Odhaduje se, že každoročně způsobují bakterie salmonely v USA asi 1,35 milionu infekcí, z toho 420 končí smrtí, jak uvádí Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v USA.

Fatální důsledky této nemoci jsou sice v porovnání s počtem nakažených minimální, ale rozhodně nejsou vyloučené. Riskovat nákazu se tedy rozhodně nevyplatí.

Zdroj: BBC

KAM DÁL: Odříznout z potravin plíseň a zbytek sníst: Děláme správně, nebo si zahráváme se zdravím?

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/omezte-kontakt-se-slepicemi-nelibejte-je-ani-nemazlete-varuji-lekari-desitky-lidi-konci-v-nemocnicich-68253
reklama
#zpráva
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.