Ostravské laguny nedají spát hned několika městům. Kdy to všechno skončí, se zatím přesně neví

Ostravské laguny představují velkou ekologickou zátěž

JIž několik let opakovaně víří celorepublikovou diskusi tak zvaná kauza ostravských lagun. Letitá ekologická zátěž Ostravy a jejího okolí trápí nejen právě Ostraváky, ale i obyvatele Čáslavi nebo Vřesové. Jak se celá kauza vyvíjí? 

reklama

Co jsou vlastně ostravské laguny a jak vznikly? Celá historie je stará již od roku 1888 a začala se psát spolu se založením továrny Ostrauer Mineralöl-Raffinerie. Řeklo by se, že šlo o hezký letopočet, Ostravě a jejím obyvatelům ale nic dobrého do budoucna nepřinesl. 

Co se tam dělo? 

Prvním produktem továrny byl petrolej na svícení, později se provoz rozrostl a podnik produkoval také benzín, parafín, asfalt a další. Továrna měla štěstí a přečkala i válečná období bez úhony. Mohla tak neustále zásobovat civilní oblasti i armádu jak pohonnými hmotami, tak i mazivy - a to až do začátku osmdesátých let minulého století, kdy se zde ropa přestala zpracovávat.

Mezitím tady ale vznikla obrovská jezera plná jedovatých směsí jako pozůstatků po bývalé výrobě. Jejich likvidace je již od roku 1989 horkým bramborem, který si přehazovaly jednotlivé firmy i ministerstva. 

Mnozí neuspěli

Mnozí si na tomto tématu vylámali zuby, firmy, které se v minulosti o zakázku likvidace zajímaly nebo ji dokonce získaly, nepochodily. Dnes se ale na likvidaci již skutečně pracuje, materiál v Ostravě ubývá a lidé se logicky ptají - kam mizí a když je tak toxický, tak kde tedy škodí nyní? 

Složitá otázka

Otázka ostravských kalů je velmi složitá, nyní je ale možné říci, že se na likvidaci lagun skutečně pracuje, dokonce práce pokročily do své druhé fáze. Zakázku na odstranění ekologické zátěže získala společnost DIAMO a dodavatel prací, s nímž má tato firma uzavřenou smlouvu, tedy společnost AVE CZ, již dříve zřídila přímo v areálu Ostramo mezideponii tak zvaných nadbilančních kalů.

Odpadl tak problém s jejich převozem na jiné místo (nejpravděpodobnějším místem měla být skládka nebezpečného odpadu ve středočeské Čáslavi) před definitivní likvidací. Ta probíhá spalováním ve Vřesové. Ještě dříve, než kaly a další materiál z lagun opustí původní areál, dojde k jeho vápnění. Tím je zajištěno, že je možné veškerý materiál bezpečně převézt na místo spalování nebo na konečnou skládku. 

Jasně dané termíny

Ze smlouvy mezi společnostmi DIAMO a AVE CZ podle mluvčí dodavatelské firmy Pavly Iváckové vyplývá hned několik jasně daných termínů. „Do konce roku 2020 má společnost AVE CZ z areálu lagun vymístit 77 500 tun nadbilančních kalů. K 31. 12. 2019 se vztahuje milník odstranění 30 000 tun a předpokládáme jeho splnění,“ uvedla Pavla Ivácková s tím, že veškeré práce, které ovlivňovaly kvalitu ovzduší v areálu laguny Ostramo, skončily již v roce 2018. Ostrava si tedy, jak se zdá, již oddychla.

Na likvidaci dohlíží inspektoři

Na průběh likvidace tak velké ekologické zátěže samozřejmě dohlíží také Česká inspekce životního prostředí. „Příprava sanace v lokalitě lagun Ostramo začala v 90. letech minulého století a od té doby probíhala v několika etapách. Od počátku sanace ČIŽP provedla desítky kontrol. V současné době probíhající etapa byla zahájena v listopadu roku 2017 a týká se tzv. nadbilančních kalů,“ uvedla Mgr. Bc. Radka Nastoupilová, tisková mluvčí České inspekce životního prostředí, a doplnila, že jen v Ostravě již bylo letos provedeno sedm kontrol bez zjištění porušení zákona, spalovnu ve Vřesové inspektoři kontrolují průběžně již od zahájení spalování přibližně v měsíčních intervalech a v Čáslavi se pracovníci České inspekce životního prostředí zastavili v únoru 2018.

Zjistili zde porušení nařízených povinností a společnosti AVE CZ byla uložena pokuta. Na podnět místních obyvatel se sem inspektoři vrátili ještě v červnu, ale porušení nezjistili, stejně jako při žádné z letošních kontrol, kdy se zaměřovali na ukládání tak zvaných nadbilančních hlinek, nespalitelného odpadu z lagun, který je po svém zneškodnění ukládán právě zde. 

Padly i pokuty

„Dne 30. 10. 2018 nabyla právní moci pokuta ve výši 500 tisíc korun uložená společnosti AVE CZ odpadové hospodářství za porušení zákona o integrované prevenci. Firma nakládala s odpady, které pocházely ze sanace lagun Ostramo, v rozporu s provozním řádem zařízení Centrum komplexního nakládání s odpady Čáslav, a další pokuta ve výši 50 000 Kč byla firmě uložena za porušení zákona o integrované prevenci v zařízení Nápravná opatření – Laguny Ostramo v Ostravě,“ sdělila mimo jiné mluvčí České inspekce životního prostředí.

Kdy bude hotovo? 

„Zbývající kaly mají být z areálu lagun vymístěny do konce roku 2020,“ doplnila svoji odpověď Pavla Ivácková ze společnosti AVE CZ, podle jejíhož vyjádření firma nyní velmi intenzivně jedná o možnosti využití i dalších tak zvaných koncových zařízení, tedy pravděpodobně spaloven, které by byly schopny zajistit ekologicky nezávadnou likvidaci zvápněného materiálu tak, aby mohly být dodrženy všechny stanovené termíny.

Je možné, aby se to podařilo, Ostraváci měli o něco klidnější spaní a obyvatelé Čáslavi a dalších měst, kterých se likvidace lagun také týká, se nemuseli obávat o svoje zdraví? Situaci budeme i nadále sledovat…

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/ostravske-laguny-nedaji-spat-hned-nekolika-mestum-kdy-to-vsechno-skonci-se-zatim-presne-nevi-55562
reklama
#Ostrava #laguny #ekologie
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.