Pilulka proti koronaviru už je blízko. Vědci prozradili, kdy bychom se jí mohli dočkat a jak funguje

Molnupiravir je proléčivo syntetického nukleosidového derivátu N4-hydroxycytidinu a uplatňuje své antivirové působení zavedením chyb kopírování během replikace virové RNA
Molnupiravir je proléčivo syntetického nukleosidového derivátu N4-hydroxycytidinu a uplatňuje své antivirové působení zavedením chyb kopírování během replikace virové RNA

Svatý grál mezi léky, který může pomoci vybojovat válku s koronavirem. Tak někteří vědci i lékaři popisují Molnupiravir, jenž byl původně vyvíjen na obyčejnou chřipku. Teď je v závěrečné fázi testování a jeho účinky na nemoc covid-19 jsou podle odborníků skvělé. Kdy by tedy mohl začít pomáhat v běžném životě a bude vůbec pro průměrného pacienta dosažitelný? 

reklama

Klinické studie vypadají velmi slibně, Molnupiravir v rané fázi nákazy koronavirem bojuje přímo s virem, při těžším průběhu potlačuje záněty a celkově tak snižuje komplikace a rizika onemocnění. První klinická studie proběhla ve Velké Británii, druhá pak v USA. Obě dopadly velmi dobře.

Poslední testy se dělají v Indii

Podle studií je dále zřejmé, že člověk bez problémů vydrží až 800 mg tohoto léku denně po dobu pěti dní, za stejný časový úsek pak organismus "hlásil" testy na SARS-CoV-2 jako negativní. Třeti fáze testů právě v těchto týdnech probíhá v Indii a i tam jsou výsledky nadějné.

Co se tedy nyní bude dít v zemi, která je nemocí momentálně postižena nejvíce? Dobrovolníci s  mírnými příznaky koronaviru budou brát dvakrát denně 400 mg Molnupiraviru. Jelikož se jedná o studii ambulantního oddělení, tito lidé nebudou hospitalizováni. Musí se však pátý, desátý a patnáctý den hlásit u lékaře.

Zastaví replikaci viru

Molnupiravir dokáže způsobit chyby v sekvenci virové RNA, zastavení tedy replikace viru, zkrátí infekce a omezí rizika přenosu nemoci. Vědci z americké univerzity v Georgii potvrdili, že tableta začne účinkovat do 24 hodin po podání dávky. „Také víme, že orální užívání léku pacienty s těžkým průběhem nemoci pomůže snížit závažnost příznaků,“ doplnil ředitel Yashoda Hospitals doktor Lingaiah Amidalya.

Dále uvedl, že „studie na zvířatech zjistily, že Molnupiravir pozoruhodně snížil zatížení SARS-CoV-2 a bylo zjištěno, že zcela potlačil šíření nemoci ze zvířete na zvíře. Vir se prostě přestal množit“Lékař ještě připomněl, že pilulka je zcela bezpečná a pokud se její účinnost definitivně prokáže také v Indii, bude to průlom v boji s nemocí covid-19 a k pacientům se lék dostane v řádech měsíců.

Zdroj: The Hindu

KAM DÁL: Vražda, která změnila svět: Co se změnilo rok po smrti George Floyda, je mezi námi méně rasistů?

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/pilulka-proti-koronaviru-uz-je-blizko-vedci-prozradili-kdy-bychom-se-ji-mohli-dockat-a-jak-funguje-65403
reklama
#zpravodajství #zdraví #koronavirus #COVID-19 #Molnupiravir
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.