Počet nakažených covidem stoupá. Má smysl nechat se očkovat? Odpovídá epidemiolog Maďar

Zejména starší pacienti by neměli s očkováním otálet
rozhovor

Chřipka i covid mohou přivodit smrt. Sezóna respiračních onemocnění začala, počet nemocných roste. Ochrana přitom existuje, zdaleka ne všichni rizikoví pacienti ji ale využívají. Podle Státního zdravotního ústavu se proti chřipce nechává očkovat méně než desetina lidí, seniorů asi čtvrtina. Posilující dávku proti covidu má zhruba třetina lidí. Proč tak málo? I na to jsme se ptali epidemiologa Rastislava Maďara.

reklama

Levé ramínko očkování proti chřipce, pravé proti covidu. Pěkně najednou. Tak před pár dny na lidi apeloval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Podle odborníků je nyní ideální doba. „S ochlazením budou případy covidu dál stoupat. S aplikováním vakcíny tak není důvod otálet,“ potvrzuje Rastislav Maďar. Pokud jde o chřipku, odborník radí nechat se očkovat koncem října nebo v první polovině listopadu.

Očkování: covid, chřipka a pneumokok

Když vám lékař podá vakcíny proti chřipce i covidu najednou, „půjde“ každá do jiného ramene. „Jinak mezi nimi musí být odstup minimálně 2 týdny. A nezapomínal bych ani na očkování proti pneumokokům, které způsobují těžké zápaly plic, ale i jiné komplikace,“ doplňuje epidemiolog.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar
- Děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity.
- Vedl Ústav epidemiologie a ochrany veřejného zdraví LF OU.
- Odborník na prevenci a kontrolu infekčních nemocí, cestovní a tropickou medicínu.

Pokud vámi zmíněnou ideální dobu prošvihnu, má tedy vůbec smysl se očkovat jindy?
Rozhodně platí, že je lepší očkovat se později než vůbec. Vytvoření ochrany po očkování trvá 2–3 týdny. I kdyby se očkovaný nakazil dříve, než uplyne tato doba, může mít díky vakcíně aspoň částečnou ochranu, která zmírní průběh.

Doporučil byste očkování proti covidu stávajícími vakcínami, nebo je lepší počkat na takové, které budou účinné třeba i proti mutaci pirola?
Teď je nejlepším řešením očkovat se nejnovější vakcínou proti subvariantě XBB.1.5. Není jisté, jestli bude pirola dominovat i na našem území, a pokud v budoucnu ano, není možné říci kdy. S očkováním už skutečně není na co čekat. Jiná vakcína proti dalším mutacím jen tak brzy nebude.

Když se očkuji vakcínou, která nezohledňuje novou mutaci, jsem dostatečně chráněn?
Hlavním úkolem očkování je ochrana před těžkou formou nákazy, hospitalizací a úmrtím. To nová vakcína splňuje i u jiných aktuálních subvariant. Očkování je za této situace i nadále smysluplnou ochranou.

Mohu se nechat očkovat i vakcínou Novavax?
Vakcína od Novavaxu je určitě dobrá a lze ji doporučit. Měla by být dostupná i u nás, zatím je však příliš brzy říkat, jak velká část populace k ní bude mít přístup. Osobně na její distribuci čekat nebudu.

Koho se týká čtvrtá dávka očkování na covid, kam jít na přeočkování?
Primárně by se měly očkovat všechny tradiční rizikové skupiny, osoby starší a – bez ohledu na věk – chronicky nemocné, například s diabetem, nemocí dýchacích cest, poruchou imunity atd. A také lidé o ně pečující, ať už doma, nebo profesně. Základním pilířem primární prevence jsou praktičtí lékaři, zájemce o očkování by se měl obrátit na svého praktika. Pokud někdo praktického lékaře nemá, nebo je daleko, může využít služby některého z očkovacích center v nemocnicích, na poliklinikách nebo jinde.

Jak je na tom Česká republika, pokud jde o očkování na chřipku a covid, zaostáváme za vyspělými zeměmi, nebo s nimi držíme krok?
Rozhodně jsou země v Evropě, které mají proočkovanost vyšší, ale i nižší. V těch nejvyspělejších jsou na tom většinou lépe. Proočkovanost proti chřipce nás řadí spíš na úroveň balkánských zemí než těch vyspělejších. Velký prostor ke zlepšení v ČR stále je. Zarážející je, že vyšší proočkovanost proti chřipce mají i země jižní Evropy, kde je mnohem tepleji a šíření respiračních virů tam nemá až tak výrazné sezónní dopady jako u nás.

Proč si myslíte, že se lidé nenechávají očkovat ve větší míře? 
Těch důvodů je více. Někteří věří různým nesmyslům na internetu a sociálních sítích, nebo se nechají ovlivnit svým okolím, jiní aktuální epidemiologickou situaci – v rozporu s názorem odborníků – podceňují a mají pocit, že už je to za námi, u dalších je pasivní jejich praktický lékař, který neočkuje nebo to nedostatečně komunikuje, anebo ti lidé neví, kde vakcínu sehnat. Pokud zájemce o očkování k praktickému lékaři nechce, případně to nestíhá, může využít kapacity specializovaných očkovacích center, která mají delší ordinační hodiny, nezřídka i mimo standardní pracovní dobu.

KAM DÁL: Nedostatek penicilinu nahrává odolným bakteriím. Vznikají nové druhy angín a spál.

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/pocet-nakazenych-covidem-stoupa-ma-smysl-nechat-se-ockovat-odpovida-epidemiolog-madar-75604
reklama
#očkování #chřipka #covid #zdraví #COVID-19 #Rastislav Maďar
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.