Podle Zelenského má polský „thriller s obilím“ připravovat scénu pro moskevského herce. A Polsko jde do protiútoku.
Poláci už nechtějí dodávat zbraně Ukrajině, musí budovat vlastní armádu a ukrajinské obilí už nechtějí. První vážná roztržka mezi spojenci, kteří vědí, co umí Rusko. Středeční výroky prezidenta Zelenského na půdě OSN se staly mediální rozbuškou. Polský premiér Morawiecki hovořil dokonce o konci dodávek zbraní pro Ukrajinu a potřebě zbraní pro samotné Polsko. Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost českého senátu vede Pavel Fischer, který problém rozebírá pro Čtidoma.cz.
Obilí z Ukrajiny. Vyhrocená situace mezi Polskem, Maďarskem, Slovenskem a Ukrajinou trvá už několik měsíců. Situaci ještě „pomohl“ sám Zelenskyj na Valném shromáždění OSN. Ten kvůli prodloužení zákazu dovozu ukrajinského obilí vyčetl těmto zemím předstírání solidarity a nepřímé napomáhání Moskvě. Krize, nebo bouře ve sklenici vody? Senátor a expert na bezpečnost Pavel Fischer analyzuje důvody a perspektivu.
Mgr. Pavel Fischer
- narozen 1965,
- bývalý velvyslanec (Francie, Monako),
- kandidát na prezidenta ČR,
- senátor (bez politické příslušnosti) za STAN,
- předseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu PČR,
- nositel monackého řádu Svatého Karla a francouzského Řádu Čestné legie.
Polsko je lídrem pomoci, ale blíží se volby
„Výroky premiéra Polska o vojenské pomoci Ukrajině a povinnosti také vyzbrojit Polsko je třeba zasadit do dvou souřadnic. Zaprvé, Polsko je od počátku lídrem poskytované pomoci, a to jak humanitární, tak i vojenské a politické. Zadruhé, volby do polského parlamentu jsou za dveřmi, zbývají poslední tři týdny. A proto bych interpretoval premiérovy výroky i ve světle vrcholící předvolební kampaně,“ říká pro Čtidoma.cz senátor Pavel Fischer a pokračuje: „Zatímco předvolební kampaň brzy skončí a v Polsku nastoupí příští vládní tým, jsem přesvědčen, že strategická úloha Polska v regionu zůstane beze změn. A k tomu patří nejen pomoc Ukrajině v boji proti agresorovi z Ruska, ale také další úsilí o celkovou modernizaci ozbrojených sil. A v tomto smyslu vím, že můžeme s Poláky najít nejen společnou řeč, ale také nové možnosti spolupráce. Ve prospěch této spolupráce se na nás Poláci mohou spolehnout.“
Zelenskij je prezidentem napadené země a každý den mu umírají lidé na frontové linii
„Co se týče výroků prezidenta Zelenského v OSN, tak bych pro něj měl pochopení. Je-li někdo jako on prezidentem napadené země a každý den mu umírají lidé na frontové linii, naprosto rozumím tomu, že zvolí výrazy, jimiž upozorní na naléhavost situace. Připomenu-li jeho výroky z Vilniusu, kde na summitu NATO byl ještě ostřejší, tehdy šlo o otázku přijetí Ukrajiny do Aliance, vidíme, že to není poprvé, ani naposled. Protože dokud nebude Ukrajina svobodná, má jako válečný prezident zcela mimořádnou úlohu,“ řekl Pavel Fischer.
Je před volbami a děláme jednu chybu za druhou
Postoj senátora Fischera potvrzují i poslední reakce některých polských politiků. „Je krátce před parlamentními volbami a děláme jednu chybu za druhou,“ uvedl pro server natemat.pl bývalý polský prezident Alexander Kwaśniewski a dodal, že „Ukrajinci se mohou cítit uražení a ponížení, když jim stále vyčítáme, že za pomoc, kterou jim Polsko a Poláci po napadení Ruskem poskytují, jsou nevděční, byť se nacházejí ve válečném stavu a komplikované mezinárodní situaci.“ O zklidnění situace svědčí i osobní schůzka prezidentů Polska a Ukrajiny, která se konala ve čtvrtek pozdě odpoledne evropského času. Asi to skutečně byla bouře ve sklenici vody.
Zdroj: autorský článek, novinky.cz
KAM DÁL: Krym dejme Rusku. Orbánova špinavá hra