Pozor na podvodníky: Povinné revize komínů ještě nestihli všichni, jak poznáte pravého kominíka?
Ve většině českých měst odstartovala letošní topná sezona koncem září. Například v Praze to bylo 25. září, což je o devět dní později než loni. Řada kominických firem ale už od září hlásí stop stav. Ne všichni majitelé komínů tak stihli jejich povinné revize ještě před zahájením sezony.
Kotle na pevná paliva se podle zákona musí kontrolovat jednou za tři roky, komíny každý rok. Zapomenout na povinnou revizi se nevyplácí. Kromě pokuty, která je pro fyzické osoby až 10 tisíc korun, pro podnikatele až sto tisíc, mohou nezkontrolované kotle a komíny způsobit požár.
Při chybějící revizi navíc nemusí pojišťovna proplatit vzniklou škodu. Zanedbání kontroly tak může vyjít pořádně draho. Ti, kteří povinnou revizi nestihli před začátkem topné sezony, ji mohou provést ještě nyní. Na kominíka si ale počkají několik týdnů.
Jak poznat pravého kominíka?
Komíny i kotle je možné kontrolovat v průběhu celého roku, tedy i po zahájení topné sezony. Je ale třeba počítat s tím, že čekací lhůty na kominíka jsou nyní minimálně tři týdny. Při výběru kominíka ale pozor na podvodníky. Revizi musí provádět kominík, který je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví, ne každý tak skutečně může potvrzení o revizi vystavit.
"Podvodníka je možné odhalit hned podle několika indicií – podezřele nízká cena, absence oprávnění k příslušné činnosti nebo krátká doba revize - správná kontrola spalinové cesty trvá kolem 20 minut, ne pár vteřin, jak je u falešných kominíků zvykem. Bezpečný způsob, jak se nenapálit, je hledat kominíka na stránkách Společenstva kominíků ČR, kde je k dispozici seznam jen těch prověřených," doporučil Jaroslav Schön, prezident Společenstva kominíků ČR.
Konečně i jedna dívka
Podle Společenstva kominíků ČR je v současné době v celém Česku kominíků dostatek. Ne vždy tomu tak ale bylo a oboru dokonce hrozil ještě před pár lety zánik. Právě povinné revize pomohly zásadně rozvoji kominického řemesla. Po jejich zavedení nastal velký vzestup počtu žáků v oboru. V tomto školním roce je na naší škole ve třech ročnících celkem 34 žáků oboru kominík, vloni to bylo 21 žáků.
"Po delší době máme letos v prvním ročníku jednu dívku. Už v minulosti se v oboru učily i dívky, ale jedná se spíše o typicky mužské řemeslo. V celé republice obor kominík vyučuje v současnosti kolem šesti škol. Ve své nabídce má tento obor určitě škol více, ale zdaleka ne všechny mají kominické učně. Odhaduji, že ze všech škol v republice každoročně vyjde v průměru 35 žáků oboru kominík,“ popsal Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).