Připravte se na podzimní plískanice: Včasná výměna stěračů je důležitá
Blíží se podzim a hned za ním zima. Přijde déšť, vítr, mráz nebo třeba listí a bláto. Je proto důležité zkontrolovat stav vašich stěračů. To, jestli jsou v dobrém, ba dokonce výborném stavu, rozhoduje nejen o dobré viditelnosti, ale zároveň také o bezpečné jízdě.
Na stěrače musí být stoprocentní spoleh. Při prudkém dešti nebo nečistotách na čelním skle je důležité, aby byly v dobré kondici a vy jste tak měli perfektní výhled. Možná si teď ani neuvědomujete, jaký by to byl za deště rozdíl, kdybyste své stěrače vyměnili. Nezapomeňte, že v rámci bezpečné jízdy rozhoduje každá sekunda, kdy třeba nemáte tak dobrý výhled, jaký by byl třeba.
Jak moc jsou stěrače opotřebené, to samozřejmě záleží zejména na četnosti užívání. Jejich životnost však ovlivňuje také to, kde parkujete. Pokud máte auto garážované, logicky stěrače ušetříte nejrůznějších škodlivých vlivů, ať už je to mráz, či velké horko, které stěrače zatěžují. Neméně důležitá je také kvalita stěračů, vyplatí se na nich nešetřit a pořídit si kvalitní, které jsou odolné vůči teplotním výkyvům, kamínkům, blátu nebo třeba námraze.
Na co se u stěračů zaměřit?
- v jakém stavu je stírací gumička?
- stírají stěrače rovnoměrně?
- jsou stěrače hlučné?
- jsou stěrače správně připevněné?
- mám dostatek směsi v ostřikovačích?
- nezapomeňte kontrolovat i zadní stěrač
Vyberte ten správný rozměr
Pokud odhlédneme od případu, že jsou stěrače z nějakého důvodu nefunkční, je nutné sledovat, v jakém stavu je na nich stírací gumička, která je nejdůležitějším komponentem. V létě se mohla vlivem velkého horka zvlnit a už nedrží tvar. Na podzim a v zimě na ni zase působí teplotní výkyvy, mráz a vítr. Snadno tak ztvrdne nebo zpuchří. Tak jako tak je třeba stěrač vyměnit, aby bylo stírání opět stoprocentní.
Při nákupu nových stěračů se zaměřte na jejich správné rozměry a typ. Rozhodně nedoporučujeme univerzální stěrače ze supermarketu. Takové nemusí vašemu autu přesně sedět a nebudou pak stírat správně.
Ideální je v prodejně nebo na e-shopu zadat konkrétní typ vozu, který řídíte. Na výběr pak dostanete z různých variant stěračů přímo pro váš typ auta. Stěrače pak můžete kupovat buď samostatně, nebo rovnou v kompletním setu. V prodeji jsou také stěrače se sadou adaptérů, které zajistí kompatibilitu s většinou aut, která na našich silnicích jezdí. Pokud máte specifické zakřivení skla, vybírejte stěrače hybridní.
Výměnu proveďte důsledně
Pří výměně stěračů je potřeba postupovat důsledně podle montážních instrukcí, které jsou uvedené na zadní straně balení tak, aby stěrač správně sedl do svého ramena a dokonale přilehnul na sklo automobilu. Pozor u nových aut, kde je často nutné stěrače nejprve nastavit do montážní polohy.
Často se zapomíná dolévat směs do ostřikovačů, která je zvláště v podzimním a zimním období důležitá. Na podzim ve směsích do ostřikovačů určitě oceníte nanočástice s Rain-Off efektem, které zvyšují viditelnost z vozu za deště, a to jak při denním, tak zejména nočním provozu. Nanočástice urychlí stékání vody v malých kapičkách a zamezí, aby voda tvořila nepříjemnou souvislou plochu bránící ve vašem výhledu. Tento efekt ještě posílíte použitím speciálního spreje, tzv. tekutých stěračů skel.
Jak na to?
Zimní směsi vybírejte mrazuvzdorné, dejte si přitom pozor na různé hranice odolnosti proti mrazu. Některé vydrží až do -80 stupňů, jiné pouze -5 stupňů. Ty však zase kombinují přidané hodnoty letních a zimních směsí – obsahují účinnou látku pro lepší odstranění hmyzu, který je v teplejších dnech ještě přítomný, ale zároveň nezmrznou v ostřikovačích, pokud například
k ránu teplota klesne pod bod mrazu.
"Směsi s nanočásticemi lépe odpuzují vodu, nečistoty i oleje, zvyšují lesk nebo chrání před dalším znečištěním a docílí okamžitého povolení námrazy,“ doporučuje marketingový ředitel Auto Kelly Michal Knor. Ideální je stěrače měnit dvakrát do roka – na podzim a na jaře. Tedy před a po nejnáročnějším období, co se nepříznivých podmínek týče.