Proč kupujeme českou vodu od Francouzů? (a krvavě za to platíme)
Středočeská voda se zdražuje. Proč a komu za ni platíme? Asi vás překvapí, že českou vodu, kterou kupují Češi, nám prodávají cizinci..
Pokud se voda ocitne v soukromých rukou, cílem podnikavých společností je pochopitelně maximalizovat svůj zisk. Tak se nám vodné a stočné dost prodraží. Zahraniční společnosti přitom nic neriskují.
Starost o trubky, případně o kvalitu vody, padá na města a obce. Lidem pak nezbývá než snášet zdražování vody a zároveň platit daně, které z rozpočtů měst tečou na opravu kanalizací a vodovodních trubek.
Reakce Středočechů
Na stránkách je možné podepsat petici a zanechat jednu větu jako vzkaz pro zastupitele.
"Není mi lhostejná kvalita vody pro nás a budoucí generace! Voda patří všem a ne nějaké zahraniční korporaci!" vzkazuje Jana Kučerová z Kladna.
V petici se vyjadřují i odborníci, jako ekonom Jan Bureš z Nového Strašecí: "Smluvně se zavázali k růstu vodného a stočného o inflaci, a to na 20 let. Zastupitelé uvěřili a odsouhlasili prodej akcií a hlasovacích práv. Výsledek všichni známe."
Narazíme i na komentáře, ze kterých mrazí, jako je ten ze Slaného od Pavla Zlámala: "Pokusil jsem jako místostarosta ve Slaném vrátit vodu zpět obci. Jenže "kolegové" se dohodli s ODS a už nejsem místostarosta :). Dokonce mne za to vyšetřuje policie! Nebojím se! Mám jen obavu, že celou tu práci otočí zpět a smát se bude Francouz, kterého doma již vyhnali!"
Jak to funguje?
Jednoduše, česká voda je majetkem státu, ten ji prodá zahraniční společnosti za 4 koruny za kubík. Za rozvody vody a čištění zaplatí společnost dalších pár korun. Zato se pak nestydí pořádně se napakovat na vodném (přívod vody) a stočném (odvod vody). Za vodu pak lidé platí čím dál víc. Zisky plují do Francie. Veolil ví, jak vydělat.