Riziko napadení firemní sítě při práci z domova je vysoké

Kybernetických útoků bude v Česku podle odborníků přibývat
Kybernetických útoků bude v Česku podle odborníků přibývat

Vzdálené připojení k firemním sítím je vážný bezpečnostní problém. Podle odborníků se kyberútoky budou nadále stupňovat, v bezpečí tak není prakticky žádný počítač. Přitom nedostatky v jejich zabezpečení jsou bohužel obrovské. Málokdo byl připravený na home office v takovém režimu, aby měl proti průměrným hackerům alespoň nějakou šanci.

reklama

Pandemie koronaviru a přechod na práci z domova v plné nahotě odhalil, jak málo jsme dosud dbali na kyberbezpečnost. Hromadný přesun zaměstnanců do online prostoru ukázal slabiny, kterých rozhodně není málo.

Při práci z domu je riziko velké

Zabezpečení firemních dat, postupy pro sdílení dokumentů či nastavení pravidel pro vzdálené připojení bylo dosud na okraji zájmu. „Přesun pracovníků do domácího prostředí, bez dostatečného zajištění bezpečnosti jejich připojení do privátních počítačových systémů a sítí, samozřejmě vede i k vyššímu riziku napadení,“ má jasno Karel Obluk, který mimo jiné vedl vývoj antivirového systému AVG.

Podle něj se sice zabezpečení postupně zlepšuje, přesto je riziko útoku poměrně vysoké. „Pořád platí, že možnost napadení počítače při práci z domu je typicky mnohem vyšší než při práci v zabezpečené firemní síti,“ doplňuje odborník.

Na co dávat největší pozor?

Co je tedy při ochraně dat a dalších údajů při home office podstatné, na co je dobré se zaměřit? Pokrýt všechny aspekty bezpečnosti je totiž velmi náročné a zdaleka ne všechny firmy na to mají peníze. 

  • přihlašovací údaje se při práci z domu používají mnohem častěji než v kanceláři. Jejich zabezpečení je tedy jedním ze zásadních kroků
  • komunikaci v rámci firemní sítě je dobré zašifrovat
  • při spojování na dálku je dobré dbát na spolehlivou autentizaci
  • domácí routery mají jen minimální zabezpečení, vyplatí se přemýšlet o další ochraně sítě
  • vhodná je ochrana malwaru buď na koncových stanicích, nebo na úrovni poštovního serveru
  • odbourání phishingových e-mailů
  • odstraněné softwarové zranitelnosti, hlavní je minimalizace útoků během videokonferencí v případě využití nejrůznějších aplikací k tomu určených
  • ochrana důležitých dat a jejich rychlá obnova v případě, že dojde k ransomwarovému útoku či poškození koncového zařízení

KAM DÁL: Na operaci šedého zákalu dosáhne jen někdo. Přitom může předejít slepotě.

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/riziko-napadeni-firemni-site-pri-praci-z-domova-je-vysoke-65118
reklama
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.