Šílený vynález. Čína chce vyrobit umělý Měsíc, aby ušetřila za pouliční osvětlení

Sci-fi, které je myšleno zcela vážně

Zpráva o tom, že chce Čína vypustit satelit, který by měl být druhým Měsícem, zní jako děj z nějakého sci-fi románu. Technologie se však vyvíjejí bleskovým tempem a podobné nápady už nejsou nereálné.

reklama

Noční obloha nad městem Čcheng-tu by brzy mohla získat velmi unikátní podobu. V rámci úspory za veřejné osvětlení Číňané přišli s neuvěřitelným nápadem. Umělý Měsíc nad pátým nejlidnatějším městem v Číně by tak mohl být vypuštěn na oběžnou dráhu a astronomové z toho rozhodně nemají radost.

Když planeta nestačí

Planeta Země je pro člověka nejenom domovem, ale hlavně zdrojem všeho důležitého pro život. Civilizace se v moderní historii pouští do riskantní hry, kdy vyzývá přírodu na souboj, který nemůže vyhrát.

Některé technologie jsou vyvíjeny právě tak, aby zatěžkané planetě ulevily, ale existují i takové nápady, které obsahují pouze ekonomické hledisko. Tím je právě vynález institutu Chengdu Aerospace Science and Technology Microelectronics System Research Institute, který vede čínský vesmírný program. Těm totiž začala být planeta malá a rozhodli se přírodu řídit z vesmíru.

Nejsou první

Podobně odvážný projekt se rozhodli vyvíjet během devadesátých let Rusové, avšak neúspěšně. Podle zasvěcených je motivace tohoto vynálezu čistě ekonomická a umělý Měsíc by měl městu ušetřit výdaje za provoz veřejného osvětlení. Plán zní tak, že by velkorysý objekt mohl osvětlovat až 80 kilometrů zemského povrchu. Záře by měla být vidět i za hranicemi Číny, ale spíše než jasno je celý grandiózní nápad zahalen ve tmě.

Měsíc menší než Měsíc

Jedna z mála konkrétních informací, které je možné dopátrat, je fakt, že by umělý Měsíc měl být menší než jeho originální předloha. Rozdíl je však v tom, že bude blíž planetě Zemi. Přesná čísla nejsou známa, a tak lze pouze spekulovat, kam až by dosvítilo osvětlení tohoto zvláštního vynálezu. Velkou obavu tak mají hlavně astronomové, kterým by podobný svítící objekt mohl zásadně snížit viditelnost při výzkumu hvězdné oblohy.

Biologie v ohrožení

Jak ušetřit peníze? Hlavní myšlenka dnešního světa, ale jak ušetřit přírodu? To napadá jen málokoho. Podobně fantaskní vynálezy budou mít zásadní vliv na biorytmus života na naší planetě. Je mnoho druhů živočichů, kteří jsou citliví na fáze Měsíce a určují jejich způsob života právě podle jeho záření. Podobné uvahy tak místo pomoci jen podkopávají přirozený koloběh života. Žijeme v období, kdy se v oceánu plaví plastový ostrov odpadků. V budoucnosti si tak na něj můžeme posvítit umělým Měsícem

Zatím není vůbec jasné, jakou technologií by měl tento objekt zářit, ale na základě dostupných informací bychom se to mohli dozvědět velmi brzy, protože odvážný plán si stanovil uzávěrku v roce 2020.

Nejznámější český výrobek ve světě je plastická trhavina. Semtex straší svět už od šedesátých let. Více čtěte zde.
https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/sileny-vynalez-cina-chce-vyrobit-umely-mesic-aby-usetrila-za-poulicni-osvetleni-45589
reklama
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.