Srnec skončil uvnitř kabiny kamionu. Je lepší zvíře srazit, nebo se mu snažit vyhnout?

Řidič raději rychle opustil kabinu

Podobné nehody jsou noční můrou každého řidiče, protože jim prakticky nejde zabránit. Šofér kamionu se u obce Krásná Hora nad Vltavou pořádně divil, když mu na sedadle spolujezdce doslova přistál srnec. 

reklama

Srážka se zvířetem není nic neobvyklého. Podobné nehody se stávají pozdě večer a hlavně pak brzo ráno, kdy si zvěř chodí pro potravu. Zejména v jarních týdnech jsou tyto bouračky druhou nejčastější příčinou ze všech, které se na našich silnicích stanou. Bohužel to nikdy není nic, co by se dalo jen tak přejít a pokračovat v cestě.

Myslivec rozhodl jasně

Když hasiči ze Sedlčan dojeli na místo střetu tahače Scania se srncem mezi obcemi Krásná Hora a Krašovice v okrese Příbram, nestačili se divit. "Zvíře prorazilo čelní sklo a skončilo zraněné uvnitř kabiny. Řidič soupravu okamžitě zastavil a opustil kabinu z obav o vlastní bezpečnost," potvrdil mluvčí hasičů Jaroslav Gabriel. 

Pokud jedete pomalu a máte přehled, dá se střetu celkem snadno zabránit například přejetím do protisměru. Pokud jedete rychle a zvířete se leknete, je podle odborníků často lepší do zvířete najet, než si úhybným manévrem koledovat o náraz do stromu či protijedoucího vozidla. Strom je nejhorší možností. Nemá deformační zónu, neposune se ani o píď. Takže síla nárazu jde do vozu, což často končí smrtí.

Zatímco muž utrpěl jen lehká zranění a ošetřen byl na místě, zvíře dopadlo mnohem hůř. Přivolaný myslivec ho byl totiž nucen utratit. Až poté mohli hasiči srnce z kabiny bezpečně vyndat.

Při podobných nehodách je vždy nejdůležitější moment rozhodnutí, ta nepatrná chvilka, která určí další scénář "případu". Je totiž zásadní otázka, zda zvíře v nebezpečné situaci opravdu nekompromisně "srazit", nebo se spíš pokoušet o nějaký odvážný, většinou i dost nebezpečný manévr. 

Může se totiž snadno stát, že sice možná hrdinně zachráníte život čtyřnohému obyvateli lesa, ale sami skončíte v lepším případě s rozbitým autem, pár modřinami a boulí na hlavě. V hustším provozu samozřejmě hrozí i čelní srážka s protijedoucím autem, což nemůže značit nic dobrého. 

Co dělat, když už ke srážce se zvěří dojde?

  • vystoupit z auta a podívat se na rozsah způsobených škod, hlavně je třeba zkontrolovat funkčnost a pojízdnost auta a také se samozřejmě přesvědčit o zdravotním stavu zvířete
  • zavolat policii, která v případě, že jde o divokou zvěř, sama informuje myslivce
  • pokud máte havarijní pojištění nebo povinné ručení, jehož součástí je pojištění střetu se zvěří, musíte vše zdokumentovat (popsat a nafotit) a poté do pojišťovny zavolat

Pokud srazíte "jen" domácí zvíře a je doložitelný vlastník, máte napůl vyhráno. V každém případě je pro vás vše jednodušší. Když srazíte například psa, za škodu je zodpovědný jeho majitel. U divoké zvěře jde však o takzvané "národní bohatství" a oficiální majitel neexistuje.

Zvíře se zároveň stává majetkem místního mysliveckého sdružení, takže naložit divočáka, srnu, zajíce a podobně do kufru k večerní hostině je nezákonné. Navíc nemůžete tušit, jestli netrpí nějakou nemocí nebo se najednou nezačne chovat agresivně. 

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/srnec-skoncil-uvnitr-kabiny-kamionu-je-lepsi-zvire-srazit-nebo-se-mu-snazit-vyhnout-30809
reklama
#nehoda #řidič #zvíře #auto #myslivci #utrácení #kamion #srnec
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.