Topíte dřevem místo drahého plynu či elektřiny? Připravte se na nejhorší, brzy vám to zřejmě zakážou

Topíte krbovými kamny, nebo si jen přitápíte, abyste ušetřili za energie? Možná vás čeká zákaz
Topíte krbovými kamny, nebo si jen přitápíte, abyste ušetřili za energie? Možná vás čeká zákaz
glosa

Vyděsil vás růst energií a přešli jste na topení dřevem? Nebo jste snad mysleli, že vyměníte spalování uhlí či koksu za dřevo, a budete mít navždy klid? Pak jste se zřejmě přepočítali! Nová studie totiž ukazuje, že spalování dřeva je hlavním znečišťovatelem ovzduší malými částicemi PM 2,5. Jejich brutální škodlivost na lidské zdraví lidí i pro planetu může v příštích letech vést dokonce k úplnému zákazu topení dřevem v domácnostech v celé EU. 

reklama

Výsledky dat, posbíraných ve Velké Británii, na téma spalování dřeva jsou až děsivé. Upozornil na to web energozrouti.cz s odkazem na studii Britské vlády. Podle čerstvě zveřejněných dat z pohledu emisí toxických částic je topení dřevem horší pro ovzduší než silniční doprava v celé Anglii. „Množství prachových látek, které pocházejí ze zdrojů spalujících dřevo se sice podle údajů zmenšil z 38% na 17%. I přesto ale spalování dřeva zůstává hlavním přispěvatelem ke znečištění ovzduší těmito částicemi. Silniční doprava pak podle zprávy tvoří zhruba 13% znečištění částicemi PM 2,5,“ píše web energozrouti.cz.

Co je to částice PM 2,5? Jsou to malé prachové částice, které tak zvaně vpustí toxické látky do lidského těla přes plíce. Toxiny se pak krví dostanou do mnoha důležitých orgánů a mají dlouhodobý vliv na zdraví. To je smozřejmě hledisko, které je třeba brát vážně, stejně jako znečišťování ovzduší a emise skleníkových plynů. 

Energetická krize v Evropě nabírá na obrátkách, vlády států EU se pokouší snižovat dopad obrovských cen energií na koncové uživatele dotacemi a cílenými podporami. Česká vláda premiéra Petra Fialy se pokouší o to samé, ale informování obyvatel ohledně schválené adresné pomoci zatím nefunguje dobře. Opozice systém vládních podpor úspěšně cupuje a volá po plošném odpuštění DPH za energie. Energie mezitím neustále zdražují, a nahoru jde kromě elektřiny a plynu také cena tepla. 

Náskok před energetickou krizí?

Prozíraví občané, kteří bydlí v domech s možností instalace kotlů či krbových kamen na spalování dřeva, protáhli s podzimem komíny, nainstalovali nebo vyčistili zařízení a sehnali si otop na zimu. Pokud mají systém dobře promyšlený, ušetří oproti vytápění plynem nebo elektřinou měsíčně i tisíce korun. Další část obyvatel Česka přešla na topení dřevem před dvěma lety, kdy přišel zákaz spalování tuhých paliv ve starých zařízeních. A další legislativní změna je nachystána na září 2022, odkdy se bude smět topit uhlím pouze v moderních kotlích se specifikací normy Ekodesign. Patříte k těmto šťastlivcům a věřili jste, že máte před energetickou krizí pohodlný náskok? Pak vás asi zklameme.

Přjde zákaz topení dřevem? 

Studii Britské vlády o škodlivosti spalování dřeva potvrzuje i německý Spolkový úřad pro životní prostředí. Ten již doporučil omezit užívání kotlů na dřevo a pelety. Problému si samozřejmě všímá i Evropská komise a nejsme daleko od doby, kdy se vlády jednotlivých zemí Evropy začnou řešením situace vážně zabývat. Co mohou tyto obavy o životní prostředí a lidské zdraví v příštích letech přinést občanům kontinentu? Zřejmě dojde na regulaci spalování dřeva v domácnostech a následně i k jeho definitivnímu zákazu. Navíc dřeva v evropských lesích dramaticky ubývá, jeho cena neustále roste a obnovování porostů je násobně pomalejší než jejich kácení. I tento fakt tedy velmi nahrává nevyhnutelné strategii, která povede k využívání jiných zdrojů k topení než spalování dřeva. 

Zdroje: energozrouti.cz, GOV.UK

KAM DÁL: Hvězda seriálu Devadesátky se vysmála Bibli. Trest Kryštofa Bartoše neminul.

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/topite-drevem-misto-draheho-plynu-ci-elektriny-pripravte-se-na-nejhorsi-brzy-vam-to-zrejme-zakazou-68472
reklama
#glosa
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.