Ukrajinci pomáhají české ekonomice a přispívají do státního rozpočtu. Co na to Tomio Okamura?

Ruský útok na Ukrajinu zemi zcela zpustošil
komentář

/KOMENTÁŘ/ S politickým působením Tomia Okamury je neodmyslitelně spojené strašení voličů. V roli strašáka, velmi často smyšleného, se u něj může objevit v závislosti na aktuální situaci prakticky kdokoli a cokoli: Třeba Ukrajinci údajně vysávající sociální dávky na úkor potřebných lidí v Česku.

reklama

Například loni v červenci Tomio Okamura ve svém statusu na sociálních sítích, odkazujícím na rozhovor pro TV Prima, tvrdil následující: „Ať se migranti z Ukrajiny, kteří u nás vysávají dávky, vrátí domů! Na drtivé většině území se nebojuje, jezdí tam na dovolenou.“

Trpí celá Ukrajina

Nikoho nemůže překvapit, že i tento krátký výrok předsedy SPD obsahuje více nepravdivých či silně zavádějících tvrzení najednou. Začněme odzadu. Na většině Ukrajiny se nebojuje, čímž nám chce Tomio Okamura říct, že by lidé neměli mít vůbec žádný důvod odtud utíkat.

Buďto nevidí či nechce vidět, že válkou je přímo či nepřímo postižená celá Ukrajina, nebo nám vědomě lže! Ruské rakety dopadají i na západní část napadené země, třeba do Lvova, vzdáleného pouze 60 kilometrů od polské hranice. A také na západě Ukrajiny, kde nyní neprobíhají žádné boje, neustále přibývají pomníky se jmény padlých obránců. Celá Ukrajina je nucená žít ve válečné realitě.

Dále se nám snažil Okamura vsugerovat představu, že Ukrajinci neúměrně zatěžují náš sociální systém a kvůli tomu se nedostává na ty skutečně potřebné. V rozhovoru pro televizi Prima, odkazovaném ve zmíněném statusu, nám Tomio Okamura tvrdil, že pomoc Ukrajincům se děje na úkor našich občanů.  

Jaká je ale realita?

Vstřebat několik stovek tisíc lidí samozřejmě nějakou dobu trvá. Česko to ale zvládlo výborně. A zatímco před dvěma roky ze zaměstnání či dohod platilo odvody přibližně 45 procent imigrantů, do současné doby se tento podíl zdvojnásobil na 90 procent!  

Z dlouhodobého hlediska se ukazuje, že pro naši ekonomiku i státní rozpočet byl jejich příchod jednoznačným přínosem.

Přínos pro náš rozpočet

Čísla hovoří jasně. První rok byl nejtěžší. V roce 2022, kdy válka začala, činily výdaje na ukrajinské uprchlíky 25 miliard korun a příjmy od nich 12,6 miliardy. Jednalo se ale zjevně o dobře vynaložené peníze.

Okamžitou pomocí hned na začátku se podařilo předejít problémům spojeným se špatným začleněním lidí do společnosti. Podpora od státu posloužila jako „trampolína“ umožňující odrazit se nově příchozím lidem ode dna. Loni už byla bilance víceméně vyrovnaná, výdaje vyčíslilo ministerstvo financí na 21,6 miliardy a příjmy na 21 miliard.

Navíc v posledním čtvrtletí loňského roku už byla bilance pro stát dokonce plusová – na výdaje na ukrajinské uprchlíky bylo vynaloženo 3,9 miliardy korun a celkové příjmy od nich činily 5,8 miliard korun. Stát tedy díky uprchlíkům vydělal více než dvě miliardy korun!

V prvním čtvrtletí loňského roku dokázala česká ekonomika, ale i náš státní rozpočet vydělat na zapojení Ukrajinců do pracovního procesu ještě více. Za první tři měsíce tohoto roku odvedli do státní kasy o bezmála tři miliardy korun více, než z ní odčerpali.  

Příjmy za první čtvrtletí činily 6,4 miliardy korun, výdaje 3,5 miliardy. Uprchlíci z Ukrajiny se českému státu začínají vyplácet. A ano, tyto peníze do rozpočtu půjdou třeba i na pomoc matkám samoživitelkám, o které si Tomio Okamura dělal starost ve zmíněném rozhovoru na Primě.

Naprosto nesmyslné strašení

Můžeme navíc očekávat, že příjmy od ukrajinských uprchlíků budou i nadále růst, zatímco náklady na ně budou klesat. Lidé z Ukrajiny měli vždy velmi dobré předpoklady pro úspěšné začlenění do české společnosti. 

Ukrajina je zemí nejen geograficky, ale i jazykově a také kulturně vcelku blízká Česku. S částí Ukrajiny nás navíc pojí společná historie. Západní Ukrajina, konkrétně oblast Haliče, byla stejně jako České země dlouhou dobu součástí habsburské monarchie. A samozřejmě nesmíme zapomenout na Podkarpatskou Rus, která připadla v meziválečném období Československu.

Strašení uprchlíky z Ukrajiny a jakékoli náznaky srovnávání s masovou migrací v mnoha zemích EU, kam přicházejí většinou lidé z kulturně odlišných mimoevropských zemí, tedy naprosto postrádají jakýkoli smysl.  

Začlenění lidí z Ukrajiny do české společnosti lze i přes některé problémy po dvou letech považovat za skvělý úspěch. Ukrajinští uprchlíci pomáhají naší ekonomice a nyní i našemu státnímu rozpočtu. Už nemůže být pochyb o tom, že Česko má z jejich příchodu prospěch. Co na to Tomio Okamura?

Autor: Tomáš Zdechovský, europoslanec za KDU-ČSL

KAM DÁL: Tajemná energie toho místa ruší všechno kolem, popisuje žena pocity u náhrobku malých dětí na Olšanech.

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/ukrajinci-pomahaji-ceske-ekonomice-a-prispivaji-do-statniho-rozpoctu-co-na-to-tomio-okamura-78381
reklama
#Ukrajina #politika #Tomáš Zdechovský #politika #Tomio Okamura
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.