Útok na obraz Mony Lisy: Moderátor Leoš Mareš byl v té době v Louvru. Proč jste ji lépe nehlídal, smějí se fanoušci

Muzeum Louvre v Paříži je nejnavštěvovanějším muzeem na světě
Muzeum Louvre v Paříži je nejnavštěvovanějším muzeem na světě
zpráva

Historie zná mnoho útoků na tento slavný obraz, tohle tu ale ještě nebylo. Muž přestrojený za ženu na invalidním vozíku hodil o víkendu dort na obraz Mony Lisy. Dílo nebylo nijak poškozeno, člověk zodpovědný za útok však řekl, že tak bojuje proti poškozování planety. Právě o víkendu zavítal do Louvre také Leoš Mareš, a to při příležitosti návštěvy fotbalového utkání Liverpool - Real Madrid na Stade de France.

reklama

Kuriózní incident má za sebou víkendová směna zaměstnanců v Louvre. Muž převlečený jako dáma, s červenou rtěnkou a parukou, zaútočil na Da Vinciho Monu Lisu dortem. Přihlížející uvedli, že muž oblečený jako stará dáma vyskočil z invalidního vozíku v pařížském Louvru a pokusil se rozbít ochranné sklo před obrazem Leonarda da Vinciho. Další svědek uvedl, že tato osoba pokračovala rozmazáním dortu na sklo a rozhazováním růží, než se ho chopila ochranka. 

Když útočníka vyváděli ven, muž křičel: „Myslete na planetu! Lidé ničí naši planetu!“  Právě ve stejnou chvíli tam byl i populární moderátor Leoš Mareš se svým synem Jakubem. „Jak to, že jste to tam pořádně nehlídali?“ ptají se fanoušci na jeho Instagramu. „To byl Leoš, ten pán s dortem?“ dělá si legraci další. 

Ačkoliv to obraz přežil tentokrát bez újmy, převlečený muž není první, koho taková akce napadla, byť možná poprvé měla pachuť ekologického boje za planetu. Da Vinciho Mona Lisa je dnes nejslavnějším obrazem na světě.Každý den čekají v Louvre tisíce lidí, aby se na ni mohli podívat. 

Nebylo tomu tak ale vždy. Paradoxně tento obraz neproslavila perfektní propracovanost nebo smutný výraz dámy. Globální ikonu z něj udělala krádež v roce 1911. Zmizení obrazu v Louvre bylo pro média tak populární, že o tom psali stále a opakovaně. Objevilo se mnoho replik a z díla se stal příběh. Obraz se našel až o pár let později.

Krádež je dodnes senzací, protože jejím pachatelem byl Vincenzo Peruggia, zaměstnanec muzea. Byl totiž přesvědčený, že obraz patří Itálii a nikoliv Francii. Další útoky na sebe nenechaly čekat. V 50. letech polil obraz útočník kyselinou sírovou a poškodil ho, čímž způsobil, že od té doby je dílo výhradně za sklem. Roku 2009 na něj zase hodila ruská útočnice hrneček poté, co ji rozčílilo, že nedostala francouzské občanství. Je tak nasnadě si klást otázku - koukáme se v Louvre skutečně na originál?

Zdroj: news.sky.com, marca.com

KAM DÁL: Co mohlo vést exposlance Feriho k pokusu o sebevraždu? Znásilnění nezletilé a další průšvihy se žlutým vykřičníkem.

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/utok-na-obraz-mony-lisy-moderator-leos-mares-byl-v-te-dobe-v-louvru-proc-jste-ji-lepe-nehlidal-smeji-se-fanousci-69628
reklama
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.