Věslav Michalik mohl být hvězdou české politiky, doba mu ale nepřála, opozice z něj udělala terč
Zemřel Věslav Michalik, kterého si veřejnost zřejmě ponejvíce spojovala s kandidaturou na pozici ministra průmyslu a obchodu. Ta, jak známo, nakonec nedopadla a Michalik nominaci nepřijal, byla by ale chyba vidět v něm jen jednoho z mnoha kandidátů na ministerský post, jakých máme v politice mnoho. Michalik měl za určité konstelace možnost stát se politickou hvězdou.
Věslav se narodil v Českém Těšíně 1. března roku 1963. Vystudoval zde gymnázium a následně jeho kroky zamířily na ČVUT, konkrétně na Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou. Později ještě zamířil do Spojených států na prestižní Rochester Institute of Technology, jednu z nejlepších technicky zaměřených škol v USA. Jeho další kariéra pak vedla na Akademii věd ČR a do Spojeného ústavu jaderných výzkumů v Dubně. Jsou za ním desítky publikací a textů v mezinárodních vědeckých imputovaných časopisech. Michalik byl na slovo vzatý odborník, což je dobré mít na paměti, až bude řeč o jeho ministerském angažmá.
Akademik i podnikatel
V akademické a vědecké sféře ale nakonec Michalik nevydržel. Místo toho se začal živit jako bankovní analytik, dostal se do Správní rady HVB Bank, zasedal i v prestižní Dozorčí radě burzy cenných papírů v Praze. Kromě vědecké erudice a orientace ve složité problematice jaderné energetiky tak osvědčil své kvality i v dravém světě bankovnictví a investic. Opět nepochybně další výborná kvalifikace pro práci ministra.
Starostou Břežan pětkrát po sobě
V roce 2002 byl zvolen zastupitelem obce Dolní Břežany, o dva roky později už byl starostou. Tento post dokázal obhájit pětkrát po sobě, což svědčí o tom, že s ním v Dolních Břežanech byli navýsost spokojení. V roce 2014 se Michalik začal ještě více politicky angažovat a vstoupil do hnutí STAN. Velmi rychle se ve straně etabloval a dostal se do jejího předsednictva. Později byl za STAN zvolen i do středočeského zastupitelstva. Na celostátní úrovni ovšem tolik úspěšný nebyl a ve volbách do sněmovny v roce 2013 neuspěl. Nebyl tolik známý a jeho jméno většině lidí nic neřeklo. To se změnilo až loni, když koalice SPOLU vyhrála těsně parlamentní volby a sestavovala vládu. Jejím kandidátem na ministra průmyslu a obchodu se stal právě Věslav Michalik, kterého nominovalo hnutí STAN.
Dávné vyšetřování i nálepka solárního barona
V koalici nebyly kolem jeho nominace žádné spory, ovšem opozice byla po těsné prohře nachystána na tvrdou kritiku kohokoliv, u koho našla nějaké slabé místo. A to se jí podařilo právě u Michalika, který se stal jejím hlavním terčem. Michalik, přestože, jak už bylo řečeno, byl nezpochybnitelný odborník a jeden z mála, který rozuměl jak světu energetiky a průmyslu, tak světu velkých peněz, měl za sebou kontroverzní podnikatelskou minulost. Už v roce 2010 jej policie vyšetřovala kvůli daňovým machinacím, ale obvinění bylo staženo a nic se nikdy neprokázalo (Michalika to tehdy stálo místo na kandidátce TOP 09). Jenže novináři našli věci podstatně novější, a to už problém byl.
Šlo v podstatě o dvě nesouvisející věci, jenže v politice všechno souvisí se vším. Na jedné straně Michalik držel podíly ve firmě, které patřily dvě solární elektrárny. To z něj v očích opozice okamžitě udělalo „solárního barona“. Druhá věc byla závažnější. Jak zjistila média, Michalikovy firmy dostaly výhodné půjčky od firmy Lowfield Investment se sídlem na Kypru. Opět nešlo o nic trestného, jenže Kypr má pověst daňového ráje a často jej využívají podnikatelé k daňovým machinacím.
Nechci škodit vládě
Michalik se k celé věci postavil čelem, na grémiu strany údajně odhalil kompletní portfolio svých firem a oznámil, že Lowfield Investment patří jeho manželce. Stejně tak byl několikrát v médiích, kde o svých majetkových poměrech hovořil naprosto otevřeně. Nicméně nálepka solárního barona a muže, co si posílá peníze mezi firmami z Kypru, začala být politicky neúnosná.
To už byl „hon“ na kandidáta na ministra v plném proudu, tlak médií se zvyšoval i za promyšleného přispění autorů placených Agrofertem. Babišova média tak ukázala svůj vliv. Naplno se rozjela nepříliš podložená kampaň proti sponzoringu hnutí STAN a co nevadilo u Babiše, u Michalika neprošlo.
Vít Rakušan nicméně svého kolegu zpočátku hájil, stejně tak Petr Fiala nepožadoval výměnu kandidáta. Ovšem Michalik se rozhodl sám nominaci nepřijmout, aby nové vládě neškodil.
Ve věcech kolem svého podnikání a investic mám čisté svědomí. Přesto jsem se rozhodl, že se nebudu ucházet o pozici ministra. V této zemi a v této chvíli jde o víc, o potřebnou změnu a důvěru v demokratické instituce.
— Věslav Michalik (@VeslavM) November 25, 2021
„Dospěl jsem k závěru, že je pro mě důležitější STAN. Vláda by neměla začínat s tím, že je přirovnávána k tomu, že je to stejné jako předtím,“ zdůvodnil tehdy své rozhodnutí. Bylo správné a sebralo do značné míry vítr z plachet opozici, která hledala každou záminku, aby mohla vládu kritizovat.
Odborník na energetiku ve vládě chybí
Nicméně je třeba si připomenout, že kvůli v podstatě hloupým mediálním nálepkám vláda přišla o mimořádně vzdělaného odborníka s kreditem ve vědeckých, průmyslových i bankovních kruzích. Jestliže se o ministrech často říká, že jim chybí erudice, že svým oborům nerozumějí a že jde jen o „trafikanty“, pak u Michalika neplatilo nic z toho. V současné energetické krizi a problémech s tendrem na dostavbu Dukovan nelze než konstatovat, že Věslav Michalik by vládě v pozici ministra nepochybně velmi prospěl. Jeho náhlá smrt, která zaskočila všechny, bohužel znamená, že už jeho zkušeností a erudice využít pro naši zemi nemůžeme.
Nikdy na ta slova, když mi Tvoje milovaná a statečná Hanka volala, nezapomenu. Nedýchám. Co to je ? Šok ? Bolest ? V 8:30 máme spolu první poradu. Jako každý týden. Prosím, přijď, Věšku @VeslavM Máme toho tolik k řešení. Celý seznam mám… Těším se na Tebe. A tahle se Ti líbila. pic.twitter.com/tLPiNM653m
— Petra Pecková (@PPeckova) June 12, 2022
Zdroj: seznamzpravy.cz, aktuálně.cz, echo24.cz
KAM DÁL: Babiš má dost často jen obrovské štěstí, paní Štěstěna mu pomohal už mockrá.