Víte, jakými všemi způsoby lze využít mátu? TIPY a RECEPTY
Máta je velmi užitečná bylinka. Pomáhá nejen při nachlazení, ale pomáhá utišit i pokožku spálenou od sluníčka. Je důležitou ingrediencí v kuchyni i při výrobě alkoholických nápojů. Přinášíme rady, jak ji pěstovat, i recepty.
Hlavní a nejdůležitější složkou máty je mentol, který ochlazuje a znecitlivuje bolestivá místa, často se tedy používá na výplach úst při bolestech zubů i při zánětech úst, má totiž desinfekční účinky. Pomáhá udržovat zdravé dásně a osvěžuje dech.
Máta účinně bojuje proti žaludečním obtížím a zastavuje nachlazení
Pití mátového čaje uvolňuje žaludeční křeče, pomáhá zastavit zvracení a dokonce léčí koliku i další choroby střev. Máte-li žlučové kameny, dokáže utišit bolest. Užívání máty odstraňuje plynatost a podporuje chuť k jídlu.
Máta se již staletí používá při léčbě rýmy a nachlazení. Obsažený mentol uvolňuje dýchací cesty a tiší bolest v krku, nejvíce účinné je inhalování máty. Tuto kouzelnou bylinku přidávají farmaceutické firmy i do přípravků, které podporují funkce jater i slinivky břišní.
Vypěstujte si mátu doma
Máta není nijak náročná bylinka, hravě si ji můžete vypěstovat. Většinou bývá problém vypěstovat mátu ze semínka, Často vůbec nevyklíčí a pokud ano, bývá velmi slabá. Nejlepší je tedy pořídit si v zahradnictví malou rostlinku, kterou zasaďte do vlhké půdy.
Bylinku je také možné množit řízkováním oddenků nebo stonků. Podívejte se, které bylinky je dobré s mátou pěstovat.
Máta má ráda polostín a především vlhkou půdu. Aby stále sílila, nezapomeňte ji pravidelně zastřihávat.
Mátový čaj patří mezi must-have
Čaj z máty pomáhá nejen při nachlazení, je ale často součástí detoxikačních rituálů a redukčních diet.
Na mátový čaj potřebujete:
8 lístků čestvé máty
250 ml vody
citron
med
Mátové lístky zalijte vroucí vodou a nechte patnáct minut odstát. Čaj sceďte a podle chuti přidejte med s citronem.
Mojito - aby žádná party nevázla
Lidé se dělí na dva typy - ti, co mojito milují, a ti, co mojito nesnáší. Pokud patříte do první skupiny, připravte si domácí mojito podle osvědčeného receptu.
Na pravé kubánské mojito potřebujete:
2 kávové lžičky třtinového cukru
šťávu z půlky limety
2 snítky máty
2 díly perlivé vody (9 cl)
1 díl kubánského rumu (4,5 cl)
4 kostky ledu
Do vysoké skleničky dejte 2 kávové lžičky třtinového cukru, šťávu z poloviny limety, 2 snítky máty a 2 díly perlivé vody (9 cl). Jemně pomačkejte.
Přidejte jeden díl rumu a kostky ledu. Nápoj dobře promíchejte a sklenici ozdobte.
Mátová voda na očistu organismu i na spáleniny od slunce
Není nic snazšího než příprava mátové vody. Do půllitrové sklenice dejte přibližně patnáct čerstvých lístků máty a po okraj zalijte vodou. Před pitím nechte minimálně hodinu v lednici, aby lístky vypustily účinné látky.
Mátovou vodu doporučují odborníci pít alespoň třikrát týdně. Působí detoxikačně a antisepticky. Zabíjí tedy bakterie v našem těle a především v našich ústech. Pomáhá tak udržovat čerstvý dech.
Voda z máty je účinná i při vnějším užívání. Spálilo vás slunce? Potřete si mátovou vodou postižená místa. Ochladí popáleniny a utiší bolest.