Vojna za socialismu: Mazáci zkoušeli různé věci, dnešní mladí by to potřebovali, říká pamětník

Dřina, utužování vztahů, ale také šikana
zajímavost

Komunistické režimy po celém světě mají na svědomí desítky milionů životů, soudruzi nepokrytě vraždili i v bývalém Československu. Tisíce mladých lidí přišlo o život i během vojenské služby. Nicméně zdaleka ne pro všechny to byly roky, na které by vzpomínali s odporem. I zde do jisté míry platí „jaké si to uděláš, takové to máš“ a to, zda měl branec kliku na útvar.

reklama

Někdo může tvrdit, že najít na minulém režimu něco pozitivního je v podstatě nemožné. Jestli se však dalo něco považovat za hezké, tak to byly vztahy, které se mezi některými lidmi tvořily. Teď samozřejmě nemyslíme práskače a bonzáky, které si komunisté pěstovali k tomu, aby si udržovali kontrolu nad veřejností.

Spíš poukazujeme na různé spolky (často tajné) či utužování party, které se klidně mohlo dít i na místech, která jinak byla socialistickou propagandou doslova prošpikovaná. Třeba Československá lidová armáda, kde se mezi politickou „nalejvárnou“ a přípravou na imperialistického nepřítele někdy dalo docela dobře fungovat.

Dobrá příprava na vojnu

„Byl jsem na vojně v letech 1974–1976 v hodnosti vojína. Vždy mě bavil sport, což se mi hodilo v předvojenské přípravě. Trvala rok, běhali jsme kilometr i tři, házeli granátem, samozřejmostí byly i sborka a rozborka samopalu,“ vzpomíná Jirka, který později narukoval jako řidič k bojovému útvaru na Horu Svatého Šebestiána s tím, že tato příprava ho štvala víc než dva roky základní vojenské služby.

Pokud jde o fyzické vypětí, s tím v podstatě neměl problém. „Fyzičku jsem měl vždycky. S kamarády jsme pravidelně chodili pěší pochody i na padesát kilometrů. Například trasu Plzeň–Hořovice–Prčice a jiné. Také jsem posiloval, v benči jsem dal 150 kg, mrtvý tah 260 kg. Nic moc, ale příprava na vojnu docela dobrá.“  

Stačil by rok, ale něco jsem se naučil

Samozřejmě i pan Jiří se dostal do kontaktu s tzv. mazáky. Nepatřil však mezi slabé vojíny, kteří si často vybírali slabší jedince, a ti pak museli dělat nejrůznější věci. Jiří takovou zkušenost neměl, poradil si po svém. „Mazáci zkoušeli různé věci, to ano. Ale nenazval bych to vyloženě šikanou. Například mi přišly tři dopisy a chtěli, abych za každý udělal dvacet kliků. To mi nevadilo, klidně bych pokračoval. Oni brzy pochopili, že v tom na mě nemají, a měl jsem klid.“

Nakonec to podle jeho slov došlo tak daleko, že s ním služebně starší vojáci chodili běhat. „V povinnostech ale byli neústupní, to zase jo,“ má jasno Jiří. Dnes přiznává, že dva roky služby byly z jeho pohledu zbytečné. „Stačil by rok. Něco jsem se tam ale naučil. Dokázal jsem rozeznat, co je zbytečné, postarat se o sebe, poznat povahy lidí a dokázat se s nimi domluvit.“

Na vojně podle pamětníka platilo heslo „nejdříve práce a pak zábava“. „Myslím si, že řada mladých by to velmi potřebovala. Kdo si myslel, že je borec, toho z toho rychle vyléčili. Kdo se tak choval dál, měl tu vojnu těžší. Vše se musí brát s humorem,“ dodal pro Čtidoma.cz pan Jiří.

Máte také vzpomínky na službu v armádě? Napište nám na mail martin.chalupa@ctidoma.cz, váš příběh rádi zveřejníme.

Zdroj: autorský článek

KAM DÁL: Deprese přímo souvisí s tělesnou teplotou. Odborníci řekli, kdy budete nejvíc v pohodě.

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/vojna-za-socialismu-mazaci-zkouseli-ruzne-veci-dnesni-mladi-by-to-potrebovali-rika-pametnik-77363
reklama
#socialismus #retro #Historie #Nepolitická publicistika #armáda #komunisté
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.